Yüz Algılayan Kapı Zili "Chui" Satışta!

VoiceSearchgoogle

Hayatı kolaylaştıran teknolojilere bir yenisi daha ekleniyor. İlk olarak CES 204 Fuarı’nda görücüye çıkan akıllı kapı zili projesi Chui geçtiğimiz günlerde ön siparişe açıldı. Gelmiş geçmiş en akıllı kapı zili olarak tanıtılan Chui sunduğu özellikler ile şaşırtıyor. Kapıya gelen kişilerin yüz taramasını yapabilen Chui, böylelikle ev sahibinin daha önceden belirlediği kişileri içeri alabiliyor. Kapıya gelen kişileri web üzerinden görüntülemeye olanak sağlayan bu cihaz, e-posta yoluyla da bildirimde bulunuyor. Böylelikle Chui kullanıcısı, kapıyı çalan kişileri mobil cihazından ya da internet üzerinden görüntüleme imkânı buluyor.

Akıllı zil Chui, ziyaretçi geçmişini hafızasına kaydetme özelliğine de sahip. Web ya da akıllı telefon ile bağlantılı çalışan ve takip edilebilen bu cihaz, Wi-Fi teknolojisi ile çalışıyor. Bir HD kamera, yüksek kaliteye sahip bir mikrofon ve hoparlörün entegre bulunduğu bu cihaz ziyaretçiyle de görüşme yapmaya olanak tanıyor. Chui, kapıya gelen ziyaretçiye, iki yönlü ve sesli veya tek yönlü fakat görüntülü görüşme imkânı sunuyor. Yetersiz ışık koşullarında dahi kullanılabilen ve de suya karşı dayanıklılık gösteren bu cihazın kullanımının da genel itibarıyla kolay olduğu ifade ediliyor.

Chui adlı akıllı kapı ziline sahip olmak isteyenlerin ön siparişe açılan bu cihaza ancak sonbaharda kavuşabileceği belirtiliyor. Sonbaharda piyasaya sürülecek olan ilk sürümden sonra ikinci parti önümüzdeki yılın ilk döneminde satışta olacak. Türkiye’den de siparişe açık olan akıllı kapı zilinin nasıl bir rağbet göreceğini kısa zamanda görebileceğiz.

HAKKINDA Emir

1993 yılında Şişli’de doğdu. 2011 yılında Kocaeli Üniversitesi Türk dili ve Edebiyatı bölümüne girdi. Bir sonraki yıl aynı üniversitede Görsel İletişim Tasarımı bölümünde Çift Anadal Programı’na başladı. Günümüzde ise bir yandan lisans eğitimine devam ederken diğer taraftan web içerik editörlüğü yapmakta