YouTube Hizaya Geldi

VoiceSearchgoogle

Dünyanın en çok tıklanan popüler video barındırma sitesi YouTube, Türk şarkılarına telif ödemeyi sonunda kabul etti.

Uzun zamandır YouTube’un ülkemizde yaptığı korsan yayınların önüne geçilemiyordu. Diğer ülkelerin aksine kurulduğu 2005 yılından beri Türkiye’de telif ödemeyen YouTube, yaptığı korsan yayınları söz konusu videolara reklam almamasını öne sürerek savunmaya çalışıyordu.

Son olarak geçtiğimiz günlerde pek çok Türk sanatçının üyesi olduğu MSG (Müzik Eseri Sahipleri Grubu Meslek Birliği)’nin yaptığı girişimler ile birlikte 145 bin şarkı birer birer kaldırılmaya başlanmıştı.

Yapılan girişimler sayesinde geri adım atan YouTube yetkilileri, Fransa’nın Cannes kentinde 1-4 Şubat 2014 tarihleri arasında düzenlenen Uluslararası Müzik Fuarı’nda MSG ve Bağlantılı Hak Sahibi Fonogram Yapımcıları üyeleri ile masaya oturdu. Görüşmeler Türk tarafının lehine sonuçlanırken, taraflar arasında lisans sözleşmesi imzalanmasına karar verildi. Bu anlaşma sonrası aralarında Tarkan, Sezen Aksu, Gülşen ve Sinan Akçıl’ın da bulunduğu pek çok sanatçıya ait silinen şarkılar geri yüklenmeye başlandı.

Bundan sonra YouTube’un yayınladığı her bir şarkı için hak sahiplerine telif ödemesi öngörülüyor. Varılan mutabakat, sanatçıların yanı sıra internet kullanıcılarını da sevindirdi. Anlaşma ile birlikte 145 bin Türkçe şarkıya ödenecek olan telif sayesinde korsan yayına son verilecek. Bu sayede YouTube, olası kapatılma gereği “korsan yayıncılık”tan da kurtulmuş oldu.

Telif hakkı anlaşması ile birlikte YouTube, ilerleyen dönemde sanatçılar için önemli bir gelir kapısına dönüşecekmiş gibi görünüyor.

HAKKINDA Emir

1993 yılında Şişli’de doğdu. 2011 yılında Kocaeli Üniversitesi Türk dili ve Edebiyatı bölümüne girdi. Bir sonraki yıl aynı üniversitede Görsel İletişim Tasarımı bölümünde Çift Anadal Programı’na başladı. Günümüzde ise bir yandan lisans eğitimine devam ederken diğer taraftan web içerik editörlüğü yapmakta