Yahoo!'dan YouTube'a Rakip Geliyor!

VoiceSearchgoogle

Son yıllarda popülerliği gittikçe azalan Yahoo!, bir zamanlar Google’ın en büyük rakibiydi. Yeniden yapılandırma kararı alan şirket, yeni adımıyla canlanmayı hedefliyor. Son gelen duyumlara göre Yahoo!, YouTube’a rakip bir video sitesi kurmayı planlıyor.

Video paylaşım sitesi fikrinde liderliği hedefleyen şirket bugünlerde izleyici çekmek için popüler YouTube yılızları ve içerik yükleyicilerini kendi tarafına çekmeye çalışıyor. Bu kişilere yüksek meblağlar ile giden Yahoo!’nun günümüzün en büyük video paylaşım sitesi YouTube için şimdiden ciddi bir tehdit oluşturduğu konuşuluyor. Yahoo!’nun bu yeni hamlesi ile YouTube, seyircilerini kaybetme durumuyla yüz yüze kalabilir.

Uzun süredir video siteleri arasındaki liderliğini koruyan YouTube, belki de bu tekelliğe güvenerek kullanıcı memnuniyetini göz ardı etmeye başlamıştı. Bir süredir izleyiciler, YouTube’ın arayüz değişikliğinden, üyelik için Google+ üyeliğinin zorunlu hale getirilmesinden ve sunucuların yetersizliğinden rahatsızlık duyuyordu. İçerik üreticileri ise sürekli değişen içerik yönetmeliklerinden ve kazançlardan şikayetçiydi.

Söz konusu projenin gerçekleşmesi ile YouTube kurulduğundan bu yana ilk defa cidi bir rakip ile karşı karşıya gelecek. Yahoo!’nun bu projedeki ciddiyeti ise tartışılmaz derecede kararlılık gösteriyor. Öyle ki Yahoo!, ünlü sunucuları “global anchor” olmaya ikna etmeye başladı bile. Bulunduğu konuma seyirciler sayesinde ulaştığını unutan YouTube, bu rekabetle birlikte, izleyicilerin beklentilerini dikkate almaya da başlayabilir. İnternet trafiğinin yüzde 17’sini çeken YouTube’ın önümüzdeki dönemde Yahoo! ile rekabetine önümüzdeki dönemde şahit olacağız. YouTube’ın ne kadar müdavimi Yahoo!’yu tercih eder, bu da bir merak konusu.

HAKKINDA Emir

1993 yılında Şişli’de doğdu. 2011 yılında Kocaeli Üniversitesi Türk dili ve Edebiyatı bölümüne girdi. Bir sonraki yıl aynı üniversitede Görsel İletişim Tasarımı bölümünde Çift Anadal Programı’na başladı. Günümüzde ise bir yandan lisans eğitimine devam ederken diğer taraftan web içerik editörlüğü yapmakta