WordPress'e Yeni Bir Zararlı Bulaştı!

VoiceSearchgoogle

İnternet ortamında her geçen gün yeni tehditlerle karşılaşıyoruz. Çoğu tehditler kullanıcı odaklı olsa da; birçoğu da yayılarak daha büyük bir kitleyi etkiliyor. Son olarak WordPress’te ortaya çıkan zararlı yazılım, hızlı bir şekilde yayılım göstermeye devam ediyor.

Güvenlik araştırmacısı Daniel Cid, konuyla ilgili olarak bir rapor ortaya koydu. Cid’in raporuna göre söz konusu zararlı yazılım, içerik yönetim sistemi WordPress’in bir eklentisi üzerinden yayılım gösteriyor. Bu zararlı yazılımı ciddiye almakta fayda var; zira şimdiden 50 bin siteye bulaştığı ifade ediliyor.

Bu zararlı yazılım hakkında ortaya çıkan gerçekler site yöneticilerini korkutmaya yetti. Yazılımın, bulaştığı sistemlere açık kapı araladığı ortaya çıktı. Bununla birlikte söz konusu tehdidin, WordPress’in bulunduğu sunucudaki diğer sitelere de kendini kopyaladığı ifade ediliyor. Kısa sürede yayılımını bu şekilde gerçekleştiren yazılım, internetin yeni kabusu olma yolunda hızlı adımlarla ilerliyor.
Site yöneticilerini çaresiz durumda bırakan zararlının MailPoet eklentisi üzerinden WordPress'e bulaştığı ifade ediliyor. Üstelik bu zararlı yazılım, WordPress hesabıyla yakınlık bulunmasa da aynı sunucuda barındırılan diğer web sitelerine de bulaşabiliyor. Tüm bunlar, site yöneticilerini çözüm yolu bulma konusunda zor duruma sokuyor.

Çözüm mahiyetinde olmasa da konu ile ilgili olarak Daniel Cid’den bir öneri geldi. Cid, zararlı yazılımın yayılımını yavaşlatmak adına WordPress kullanıcılarının sitelerini güncellemesini öneriyor. Fakat bu uyarının, yazılımı yavaşlatmanın ötesinde bir çözüm sağlayıp sağlamayacağı bilinmiyor.

HAKKINDA Emir

1993 yılında Şişli’de doğdu. 2011 yılında Kocaeli Üniversitesi Türk dili ve Edebiyatı bölümüne girdi. Bir sonraki yıl aynı üniversitede Görsel İletişim Tasarımı bölümünde Çift Anadal Programı’na başladı. Günümüzde ise bir yandan lisans eğitimine devam ederken diğer taraftan web içerik editörlüğü yapmakta