Windows'ta Köklü Değişim!

VoiceSearchgoogle

Windows işletim sistemi, yıllardır aynı kaynak kodu ile hayatına devam ediyor. Bir süredir Windows işletim sisteminin kaynak kodlarının değiştirilmesi gerektiği konuşuluyordu. Zira moderniteyi yakalamak için kökten bir değişikliğe gidilmesi gerekiyor. Microsoft’un da bu şekilde düşündüğü şu günlerde, işlere el atılmış gibi görülüyor.

Microsoft, yeni iş ilanında işletim sisteminin kaynak kodlarını değiştireceğinin sinyallerini veriyor. Söz konusu iş ilanında üst düzey kullanıcı arayüzü hakkında ifadeler yer alıyor. İş ilanında, üzerinde çalışılan projenin herkesçe, en azından basit düzeyde anlaşılabilmesi gerektiği belirtiliyor. Hatta ilanda “Çalıştığınız projeyi anneniz dahi anlayabilmeli” gibi bir ifade yer alıyor. Tüm bunlardan anlaşıldığı kadarıyla Microsoft’un basit ve kullanışlı bir işletim sistemi geliştirmeyi amaçladığı ortaya çıkıyor.
İş ilanında aranan kriterler hakında diğer bazı ifadelere de yer verilmiş. Aranan geliştiricinin, yüksek kalitedeki mimariyi, Windows arayüzüyle birleştirmesi gerektiği ifade ediliyor. Geliştiricinin, ürün ile ilgili bazı ciddi kararları verebilmesi ve eski kaynak kodlarını değiştirmesi gerektiği belirtiliyor.

Tahminler o ki, bu iş ilanı, Microsoft’un Win32 klasöründe yer alan kodları değiştireceğini gösteriyor. Üstelik bu tahminler; zamanında Microsoft’ta çalışmış bazı mühendisler ve yazılımcılar tarafından da destekleniyor. Kısa süre önce Windows 9 hakkında da bir takım haberler ortaya çıkmıştı. Microsoft’un bu iş ilanını, Windows 9 üzerinde çalışacak geliştiriciler için ortaya attığı da konuşuluyor. Yapılan tahminler doğru ise Windows 9 da 2015 yılı içerisinde satışa sunulacak.

HAKKINDA Emir

1993 yılında Şişli’de doğdu. 2011 yılında Kocaeli Üniversitesi Türk dili ve Edebiyatı bölümüne girdi. Bir sonraki yıl aynı üniversitede Görsel İletişim Tasarımı bölümünde Çift Anadal Programı’na başladı. Günümüzde ise bir yandan lisans eğitimine devam ederken diğer taraftan web içerik editörlüğü yapmakta