Windows'a Başlat Menüsü Geri mi Geliyor?

VoiceSearchgoogle

Hatırlanacağı üzere Microsoft, dokunmatik ekranlı cihazlar için geliştirdiği yeni işletim sistemi Windows 8’de alıştığımız tasarımında büyük bir değişikliğe gitmişti. Windows 8 işletim sisteminde kullanıcıların belki de en çok yadırgadığı eksiklik “Başlat” menüsünün bulunmamasıydı.

Geçtiğimiz ay, belki de tüm bu geri bildirimler sayesinde Microsoft, başlat menüsü tasarımına geri döneceğini duyurmuştu. Kullanıcıların tahmini, 8.1 güncellemesi ile başlat menüsünün geri döneceği idi. Fakat yayınlanan güncellemede böyle bir şey gözlemlenemedi. Beklentiler ise bu yılın ağustosuna yöneldi. Öyle ki Microsoft bu ağusyosta ikinci büyük 8.1 güncellemesini yayınlayacak. Gelen açıklamalar ve beklentiler de Microsoft’un başlat menüsüne bu güncelleme ile geçeceğini gösteriyor.

Gelecek olan başlat menüsünün eski ve yeniyi biraraya getiren bir tasarıma sahip olması bekleniyor. Bunun sebebi olarak ise eski görünümü isteyenler ve istemeyenleri aynı anda memnun etmek olduğu söyleniyor. Belirtilene göre güncelleme ile sık kullanılan veya sabitlenen uygulamaların listelendiği yeni sütunun yanı sıra klasik Windows 7 başlat menüsü de bulunacak.

Şu an için kesin olan tek şey, başlat menüsünün Windows’a geri döneceği. Başlat menüsünün beklentilerin aksine ağustostaki güncelleme yerine, önümüzdeki yıl gecelek olan Windows 9 güncellemesi ile birlikte gelebileceği de ifade ediliyor. Fakat Microsoft, Android ve iOS ile rekabette geri kalmamak adına bu yeniliği bir an önce kullanıma açabilir. Tüm bu duyumlar sonrasında Microsoft’tan başlat menüsü tasarımıyla ilgili kısa vadede yeni haberler gelmesi bekleniyor.

HAKKINDA Emir

1993 yılında Şişli’de doğdu. 2011 yılında Kocaeli Üniversitesi Türk dili ve Edebiyatı bölümüne girdi. Bir sonraki yıl aynı üniversitede Görsel İletişim Tasarımı bölümünde Çift Anadal Programı’na başladı. Günümüzde ise bir yandan lisans eğitimine devam ederken diğer taraftan web içerik editörlüğü yapmakta