Windows XP’ye Sahip Internet Exploler Kullanıcıları Riskte!

Windows XP işletim sistemine sahip Internet Explorer kullanıcıları riskte! Microsoft geçtiğimiz günlerde bir uyarı mesajı yayınladı. Buna göre, Internet Explorer kullanıcıları, hackerların bilgisayarları üzerinde tam kontrol sağlaması tehdidiyle karşı karşıya. Bu güvenlik açığı ile Hackerlar, bilgisayardaki verileri görebilir, silebilir ya da çok daha fazlasını yapma imkanı bulabilir.

Bu savunmasızlık, yalnızca XP kullanıcıları için geçerli değil. Bununla birlikte Internet Explorer’ı, Windows’un daha yeni bir sürümü üzerinden kullananlar, kısa süre içinde bu problemi bir yama ile atlatabilecek. Fakat XP kullanıcıları için aynı durum geçerli değil. Microsoft, kısa süre önce XP’ye olan desteğini çektiği için XP’ye özel bir yama gelmeyecek. Bu yüzden de XP kullanıcıları, belirtilen güvenlik açığından gelecek olan tehditlere maruz kalabilir. Bahsi geçen güvenlik açığı, Microsoft’un 8 Nisan’da XP’ye olan desteğini çekmesinden sonra ortaya çıkan ilk güvenlik açığı. Bu durum ortaya çıkmadan önce, XP’nin Microsoft desteği olmadan her türlü tehdite açık kalacağı ifade ediliyordu. Bu açıkla birlikte, daha önce dillendirilen çekinceler doğrulandı ve XP’nin artık güvenilir olamayacağı kesinlik kazandı.

FireEye adlı güvenlik firmasının da doğruladığı bu açık, işletim sistemi farketmeksizin tüm Internet Explorer ve Adobe Flash Player kullanıcılarını tehdit ediyor. Yeni bir yama gelene kadar Internet Explorer yerine, XP’yi destekleyen farklı tarayıcılar kullanılabilir. Örneğin, Firefox ve Chrome henüz daha XP üzerindeki desteğini çekmniş değil. Internet Explorer’ı kullanmaktan vazgeçmek istemeyen kullanıcılar ise Artırılmış Güvenli Mod’dan yararlanabilir.

HAKKINDA Emir

1993 yılında Şişli’de doğdu. 2011 yılında Kocaeli Üniversitesi Türk dili ve Edebiyatı bölümüne girdi. Bir sonraki yıl aynı üniversitede Görsel İletişim Tasarımı bölümünde Çift Anadal Programı’na başladı. Günümüzde ise bir yandan lisans eğitimine devam ederken diğer taraftan web içerik editörlüğü yapmakta