Windows XP'ye Java'dan Destek!

VoiceSearchgoogle

Microsoft, bir süre önce XP’ye verdiği desteği tamamen kesmişti. Fakat buna rağmen bir zamanların popüler işletim sistemi XP’ye yeni destekler gelmeye devam ediyor.

Son olarak Oracle, Java 7 için gelecek olan olası güncellemelerin Windows XP’yi de kapsayacağını duyurdu. Esasen bu, bir duyurudan ziyade yalanlama mahiyeti taşıyor. Bir süredir Java 7 için gelecek olan güncellemelerde Windows XP’nin desteklenmeyeceği iddia ediliyordu. Fakat Oracle, bu iddiaları yalanlayarak XP’ye verilen desteği çekmeyeceklerini de ifade etmiş oldu.

Konu ile ilgili olarak Oracle’den üst düzey bir kişiden doyurucu bir açıklama geldi. Oracle’nin başkan yardımcısı Henrik Stahl, konu ile ilgili olarak blogunda bir açıklamada bulundu. Açıklama, Windows’un tüm sürümlerinin ilerleyen dönemde de destekleneceğini açığa çıkardı. Buna göre şirket, Microsoft’un desteği kestiği Windows versiyonlarında dahi Java hizmetini sunmaya devam edecek. Üstelik bu hizmet Java’nın tüm versiyonlarını da kapsayacak.

Bununla birlikte yeni güvenlik güncellemesi Java 7, beraberinde 20 açığı da kapatarak geliyor. Söz konusu güvenlik açıkları arasında önemli açıklar da bulunuyor. İzne gerek duymadan bilgisayara erişmeyi sağlayan güvenlik açığı, bunlar arasında en dikkat çekenlerden biri olarak karşımıza çıkıyor.

Oracle’nin Windows XP’yi desteklemesinde kullanıcı faktörü büyük bir önem arz ediyor. Zira daha önce şirketin, XP’ye verilecek desteğin Java 7 güncellemesiyle kesileceği ifade ediliyordu. Fakat kullanıcılardan gelen tepkiler, Oracle’nin Windows XP desteğini devam ettirmesine yol açtı.

HAKKINDA Emir

1993 yılında Şişli’de doğdu. 2011 yılında Kocaeli Üniversitesi Türk dili ve Edebiyatı bölümüne girdi. Bir sonraki yıl aynı üniversitede Görsel İletişim Tasarımı bölümünde Çift Anadal Programı’na başladı. Günümüzde ise bir yandan lisans eğitimine devam ederken diğer taraftan web içerik editörlüğü yapmakta