Windows XP, Düşüşe Geçti!

VoiceSearchgoogle

Microsoft, uzun bir süreçten sonra Windows XP işletim sistemine olan desteğini tamamen çekmişti. Fakat işletim sistemi, buna rağmen bir süredir ayakta kalmayı başarıyordu. Son olarak beklenen seyir geldi ve Windows XP düşüşte hız kazanmaya başladı.

Windows XP’nin düşüş yaşamasının diğer işletim sistemlerinin lehine olması beklenen bir gerçekti. Beklenen de oldu fakat küçük bir ayrıntıyla… Son rakamlar gösteriyor ki Windows XP’nin kaybettiği pazar payını Windows 7 aldı. Fakat asıl beklenen doğal olarak daha yeni bir işletim sisteminin olan Windows 8’in bundan kazanç sağlamasıydı.

Netmarketshare, konu ile ilgili olarak bir grafik yayınladı. Grafik, Windows XP’nin yaşadığı düşüşü gözler önüne seriyor. Bunun yanı sıra Windows 8’in başarısızlığı da grafikten seçilebiliyor. Her ne kadar Netmarketshare’ın grafiği gerçeği yansıtmayı hedeflese de; bunların tam ve doğru rakamlar olduğunu söylemek yanlış olur.

Konu ile ilgili olarak bir başka veri yayını da StatCounter’dan geldi. StatCounter, temel olarak işletim sistemleriyle ilgili Netmarketshare ile aynı tabloyu çiziyor. Fakat iki kaynağın verileri arasında bir takım farklılıklar olduğu da görüntülenebiliyor.

Netmarketshare’ın rakamları, Windows XP'nin pazar payının yüzde 25'in altına düşmüş olduğunu ifade ediyor. Bir diğer kaynak StatCounter ise Windows XP işletim sisteminin şu aşamada yalnızca yüzde 15.5’lik bir pazar payına sahip olduğunu gösteriyor.

Her iki kaynak, Windows XP’nin düşüşünün yanı sıra Windows 8’in de başarısızlığını ortaya koymakta. Rakamlara göre Windows 8, daha hala Windows 7’nin pazar payının yarısına yetişebilmiş değil

HAKKINDA Emir

1993 yılında Şişli’de doğdu. 2011 yılında Kocaeli Üniversitesi Türk dili ve Edebiyatı bölümüne girdi. Bir sonraki yıl aynı üniversitede Görsel İletişim Tasarımı bölümünde Çift Anadal Programı’na başladı. Günümüzde ise bir yandan lisans eğitimine devam ederken diğer taraftan web içerik editörlüğü yapmakta