Windows ve Explorer'daki Kritik Açıklar Kapatıldı!

VoiceSearchgoogle

Microsoft, yayınladığı son yamalar ile kritik açıkları kapamayı başardı. Kullanıcıların, güvenlik için söz konusu yamaları indirmesi gerektiği ifade ediliyor.

Yayınlanan 6 adet yama paketi 29 ayrı açığı kapatırken beraberinde 3 güvenlik sorununu da giderdi. Yayınlanan yamalar arasında en kritik olanının MS14-037 olduğu ifade ediliyor. MS14-037 yaması ile Internet Explorer’da bulunan 24 açık kapatıldı. Yemalar indirilip önlem alınmazsa bu 24 açığın saldırganlar tarafından kolayca kullanılabileceği beyan ediliyor.

Söz konusu kritik güncelleme indirilmediği taktirde kullanıcılar ciddi problemlerle karşı karşıya kalabilir. Bu problemlerin belki de en korkutucusu, saldırganların bilgisayarın kullanıcısı ile aynı yönetici yetkilerine sahip olacağı. Bu ise internet sitesine yerleştirilen zararlı bir kod sayesinde kolayca gerçekleştirilebiliyor.

Bir diğer güncelleme ise Vulnerability in Windows Journal Could Allow Remote Code Execution adı ile yayınlandı. Bu güncellemenin giderdiği açık ise özel bir günlük dosyası ile ilgili. Söz konusu dosyanın kullanıcı tarafından açılması durumunda ise uzaktan bir kod çalıştırılıyor. Fakat güncelleme bu sorunu da tamamen ortadan kaldırıyor.

Windows Journal güncellemesi, Microsoft tarafından halihazırda desteklenen pek çok sürümü kapsıyor. Aralarında Windows Server 2008, Windows 7, Windows Server 2008 R2, Windows 8, Windows Server 2012, Windows RT, Windows 8.1, Windows Server 2012 R2 ve Windows RT 8.1’in de bulunduğu pek çok sürüme söz konusu güncelleme deva oluyor.

Hakkındaki ayrıntılar daha az kritik olan yamalar önemli ve orta seviyede önemli olarak listelenmekte. Bu yamaların adetinin ise dört olduğu biliniyor.

HAKKINDA Emir

1993 yılında Şişli’de doğdu. 2011 yılında Kocaeli Üniversitesi Türk dili ve Edebiyatı bölümüne girdi. Bir sonraki yıl aynı üniversitede Görsel İletişim Tasarımı bölümünde Çift Anadal Programı’na başladı. Günümüzde ise bir yandan lisans eğitimine devam ederken diğer taraftan web içerik editörlüğü yapmakta