Windows 9 Sonbaharda mı Geliyor?

VoiceSearchgoogle

Microsoft’un yeni Windows sürümü beklenen tarihten önce gelebilir. Rusya kaynaklı bu duyuma göre Windows 9, bu sonbaharda piyasadaki yerini alacak. Duyumlar, bu sürümün farklı bir dağıtım yoluyla satışa sunulacağını öne sürüyor.

Gelen son bilgiler, yeni bir dağıtım yoluna gidildiğini doğruluyor. Bunun ise kullanıcıların lisans anahtarının bilgisayar ve Microsoft Store’la senkronizasyonuyla gerçekleşeceği ifade ediliyor. Bununla birlikte daha önce aldığınız kişisel lisans anahtarları, yeni sürüm Windows 9’da geçerliliğini korumuyor.

Alınan tüm bu duyumların aksine Microsoft’tan konu ile ilgili herhangi bir açıklama gelmedi. Microsoft, şu anda yalnızca Windows 8.1 üzerine yoğunlaştığını iddia etse de yapılan tek çalışmanın yalnızca bu olmadığı ortaya çıktı. Demek oluyor ki Microsoft, Windows 8.1 üzerine çalıştığını söylerken aynı anda Windows 9 üzerine çalışmaya gizlice devam ediyor. Daha önce Microsoft, sonbahar için gerçekleştireceği hedefi ifade etmişti. Buna göre sonbaharda Windows 8.1'in güncelleme sonrasında eksik kalan yönleri tamamlanacaktı.

Şu günlerde yeni bir sürümün çıkarılmasına hazırlanan Microsoft, Windows 7'ye verilen desteğin 2015 yılının ilk günlerinde kesileceğini duyurdu. Halihazırda dünyada kullanılan tüm bilgisayarların yalnızca  12.54'u Windows 8 veya Windows 8.1 kullanıyor. Yüzde 50.55 oranla en çok kullanılan Windows 7’yi yüzde 23.31 ile Windows XP takip ediyor.

Yeni dağıtım yöntemine hazırlanan Microsoft’un bu adımı bazı çevreler tarafından fantastik olarak nitelendiriliyor. Windows Store üzerinden çalışacak yeni yönteme göre, lisans anahtarı flash disk aracılığı ile bilgisayarlara aktarılacak.

HAKKINDA Emir

1993 yılında Şişli’de doğdu. 2011 yılında Kocaeli Üniversitesi Türk dili ve Edebiyatı bölümüne girdi. Bir sonraki yıl aynı üniversitede Görsel İletişim Tasarımı bölümünde Çift Anadal Programı’na başladı. Günümüzde ise bir yandan lisans eğitimine devam ederken diğer taraftan web içerik editörlüğü yapmakta