Windows 9 Görücüye Çıkıyor!

VoiceSearchgoogle

Windows 8’in hayal kırıklıklarının ardından Windows 9 bakalım bizlere neler sunacak, bunu kesinleşen tanıtım tarihinde görebileceğiz.

Windows XP’den sonra gelen sürümler içinde en kararlı Windows sürümü olduğu öne sürülen Windows 7’nin ardından tanıtımı gerçekleştirilen ve piyasaya sürülen Windows 8, bilgisayar kullanıcıları tarafından büyük bir tepkiye maruz kalmıştı. Aslında oldukça yenilikçi sıra dışı bir izlenim yaratan metro ara yüzü ve All-in-One bilgisayar modellerinin kullanımını arttırmak için geliştirilen Windows 8’in en büyük eksikliği ve o zamana dek Windows sürümlerinin olmazsa olmazlarından Başlat Butonu’nun bulunmuyor oluşuydu. Kullanıcıların bu denli alışmış olduğu ve oldukça pratiklik kazandıran bu özelliğin bulunmuyor olması büyük tepkilere neden olmuştu.

Windows’un yeni sürümü olan Windows 9’da bu kez kullanıcıların en çok merak ettiği konu ise, yeniliklerden de önce gelen, az önce de bahsini geçirdiğimiz Başlat Butonu. Elimize geçen sızıntı görsel ve videolarda denk gelip rastladığımız kadarı ile Başlat Butonu’nu bu kez es geçmemiş Microsoft. Metro ara yüzü, Başlat menüsüne yerleştirilerek kompakt bir görünüm kazandırılmış. Yani Metro ara yüzü, başlat butonuna sabitlenmiş, fakat sevindirici yanı ise, Windows 7’de rastladığımız programlar menüsüne yine başlat butonuna tıklayarak ulaşabiliyor olacağız. Böylelikle Başlat Butonu olmadan yaşadığımız o eksikliği yadırgadığımız anları tekrar yaşamayacağız.

Uzun lafın kısasına değinecek olursak, yeni Windows sürümünün ne zaman tanıtılacağını bahsetmenin vakti zamanı geldi. Evet, Windows 8’deki hayal kırıklıklarını gidereceği planlanan Windows 9, 30 Eylül günü San Francisco’da düzenlenecek olan Microsoft etkinliğinde tanıtılacak. Metro ara yüzünü, Başlat menüsüyle birleştiren Microsoft’un kurumsal pazara büyük bir adım atması da bekleniyor. Biz de sabırsızlıkla Windows 9’un gün yüzüne çıkacağı vakti bekliyoruz. Windows 7’den sonra ki en kararlı Windows versiyonu olur mu, bunu hep birlikte zamanla göreceğiz.

HAKKINDA Emrah