Wikipedia Robotu, Günde 100 binden Fazla Makale Yazabiliyor!

VoiceSearchgoogle

Onun hızına ve performansına kimse yetişemiyor. Wikipedia robotu, günde 100 bin makale yazabilen dünyanın ilk ve tek robotu. Bu robot ile kısa zamanda tüm diller için makaleler üretmek mümkün.

Sitenin editörlerinden İsveç kökenli Sverker Johansson, dünyanın en büyük sanal ansiklopedisinin en çalışkan editörü olma ünvanını elinde taşıyor. Rakamlara göre bu çalışma, inanılmaz bir tablo ortaya koyuyor. Buna göre Johansson tek başına Wikipedia’nın yüzde 10’unu oluşturmuş bulunuyor. Bu geniş internet ansiklopedisinin yüzde 10 ile  yalnıca 2.7 milyon makale içerdiği biliniyor. Fakat bunların hepsini Johansson tek başına girmiş değil.

Johansson’a bu konuda yardımcı olan tek şey, kendi geliştirdiği yazılım olarak karşımıza çıkıyor. Bu robotu geliştiren Johansson’ın dil bilimi, fizil ve sosyal bilimlerde de dereceleri bulunuyor.

Peki bu yazılımın işleyişi nası? Bahsedilene göre bu yazılım, elektronik kaynaklardan yani internetten yararlanıyor. İnternetten toparlanan bilgiler, öbekler halinde toplanarak makale haline getirilebiliyor.

Bu robot yazılım bu sayede günde 100 binden fazla makale yayını yapabiliyor. Fakat ziyaretçilerin şaşırdığı en büyük şey bu değil. En şaşırtıcısı Johansson'ın son derecede tutarlı ve doğru bilgilerle donanmış makleler ortaya koyması olabilir.

Neredeyse tek başına tüm Wikipedia’yı idare eden kullanıcının geliştirdiği yazılımın, başka platformlar için de kullanılabilir olup olmadığı merak ediliyor. Böyle bir şeyin gerçekleşmesi durumunda pek çok makale kısa zaman içinde üretilebilir. Üstelik bir insanın yetişemeyeceği kadar yüksek bir hızla…

HAKKINDA Emir

1993 yılında Şişli’de doğdu. 2011 yılında Kocaeli Üniversitesi Türk dili ve Edebiyatı bölümüne girdi. Bir sonraki yıl aynı üniversitede Görsel İletişim Tasarımı bölümünde Çift Anadal Programı’na başladı. Günümüzde ise bir yandan lisans eğitimine devam ederken diğer taraftan web içerik editörlüğü yapmakta