WhatsApp’ta Yaptığınız Her Konuşma Ortada!

VoiceSearchgoogle

WhatsApp, adından söz ettirmeye devam ediyor. Bir süre önce Facebook tarafından 19 Milyar Dolar gibi yüksek bir fiyat ile satın alınması ile çok konuşulan mesajlaşma uygulaması WhatsApp’ta kullanıcıları çok yakından ilgilendiren, önemli bir açığın bulunduğu ortaya çıktı. Kullanıcılar tarafıondan tam bir fiyasko olarak nitelendirilen açık, kişisel gizliliği ayaklar altına alıyor. Söz konusu açığın, tüm mesajlaşmaları, üçüncü kişilerin okuyabilmesine imkan tanıdığı ortaya çıktı.

WhatsApp yazışmalarını kolaylıkla çözebilen kötü niyetli internet korsanlarının, kullanıcıların mesaj dökümüne ulaşmada kullandıkları yol da belli oldu. Hacker’lar, herhangi bir mobil uygulamaya bir kod yerleştirerek WhatsApp mesajlaşma uygulamasına sızabiliyorlar. Sızdıkları uygulama, telefona indirildiğinde ise WhatsApp mesaj dökümüne ulaşma iznini kullanıcılardan otomatik olarak alıyor. Bu ise yalnızca WhatsApp mesaj geçmişi ile sınırlı bir izin değil. Uygulamanın yükjlenmesi ile tüm dahili ve harici uygulamalara ulaşma izni verilmiş oluyor. Bu sayede hackerlar, şifre çözücü kod aracılığı ile hafızada yer alan tüm konuşmaları okuyabiliyorlar. Geliştirilen kötü amaçlı kod sayesinde şifreler kırılıyor ve hafızada yer alan WhatApp konuşmalarına rahatlıkla ulaşılabiliyor.

Android sisteme sahip pek çok uygulama, kurulum aşamasında işlevi ile alakalı alakasız pek çok izni kullanıcıdan alıyor. Çok sık aralıklarla, dünya çapında hayran kitlesi geniş olan popüler uygulamaların bile kişilerin özel bilgilerini topladığı yönünde haberler geliyor. Bu yüzden, çalışmak için geniş izinler isteyen Android tabanlı bazı uygulamaların hackerlara truva atı işlevi gördüğünü unutmamak lazım. Dolayısıyla uygulama, tanınmış bir geliştiriciye ait olsa bile indirmeden önce küçük çapta bir araştırma yapılması ve istenilen kurulum izinlerine dikkat edilmesi gerekiyor.

HAKKINDA Emir

1993 yılında Şişli’de doğdu. 2011 yılında Kocaeli Üniversitesi Türk dili ve Edebiyatı bölümüne girdi. Bir sonraki yıl aynı üniversitede Görsel İletişim Tasarımı bölümünde Çift Anadal Programı’na başladı. Günümüzde ise bir yandan lisans eğitimine devam ederken diğer taraftan web içerik editörlüğü yapmakta