Valve’in Dota 2 Belgeseli Milyonlar Tarafından İzlendi

VoiceSearchgoogle

Online oyun pazarının büyümesiyle üretici firmalar oynayanın yanı sıra izleyici de kazanıyor. Valve’nin Dota 2 belgeseli de oyun severlerin dışında pek çok farklı kitleden kişilerin ilgisini hızla çekmeyi başarmış görünüyor.

Dota aslen ücretsiz oynanabilen, sporu internet ortamına taşımayı başaran bir oyun türü. Çekimi yapılan belgeselde de ücretsiz oynanmasına vurgu yapılarak “Free to Play” şeklinde bir isim verilmiş. Hazırlanan belgeselde oyun kavramının günümüzde aldığı hal üzerinde durulmuş. İçerik olarak ise bu belgeselde oyuncuların ruh halinden aileleri ile olan ilişkilerine kadar pek çok konu farklı yönleriyle ele alınmış. Belgeselin üzerinde durduğu bir diğer konu ise hazırlanan dev turnuvalar. Oyuncuların bu turnuvalara çok büyük önem atfettiği anlaşılıyor. Öyle ki belgeselde bu turnuvalara ödül konulduğuna şahit olmaktayız.

İnternet ortamında spor deneyimi yaşatan bu tür oyunlar, oynayan kişileri de bir araya getirerek sosyalleşmeye katkı sağlıyor. Hazırlanan belgesel, bilgisayar oyunlarına uzak olan insanlara; takım kurup ünlü olma, sponsor reklamlarında boy gösterme ve iyi oynama durumunda para kazanma gibi cezbedici hususları gösteriyor. Bu belgesel sayesinde insanları meraklandırıp oynama isteği uyandırmak hedefleniyor.

Çok kısa bir sürede iddialı bir izlenme oranına erişen böyle bir belgeselin daha önce çekilmemiş olması şaşırtıcı olarak nitelendirilmekte. Bütçesinin 150 bin dolar olduğu açıklanan belgeselin IMDB’de aldığı puan ise 9,3 olarak karşımıza çıkıyor. Hazırlanan belgesel film ile ilgili bir de site oluşturulmuş. Belgesel hakkında daha fazla bilgi için söz konusu siteyi ziyaret edebilirsiniz.

HAKKINDA Emir

1993 yılında Şişli’de doğdu. 2011 yılında Kocaeli Üniversitesi Türk dili ve Edebiyatı bölümüne girdi. Bir sonraki yıl aynı üniversitede Görsel İletişim Tasarımı bölümünde Çift Anadal Programı’na başladı. Günümüzde ise bir yandan lisans eğitimine devam ederken diğer taraftan web içerik editörlüğü yapmakta