VAIO, Sony Olmadan Geri Döndü!

VoiceSearchgoogle

Hatırlanacağı üzere Japonya kökenli teknoloji devi Sony, bir takım maddi sıkıntılar içerisindeydi. Bir süredir şirketin içinde bulunduğu madi durum ile ilgili haberlerin ardı arkası kesilmiyordu. Şirket, bu sıkıntılardan ötürü, şubat ayında yeniden yapılanma kararı almak zorunda kalmıştı. Bunun bir sonucu olarak ta VAIO bilgisayar departmanını elden çıkarmıştı. VAIO’nun yeni sahibi, yatırım fonu şirketi, Japan Industrial olmuştu. VAIO’nun satışının yanı sıra farklı birimlerde görevli 5 bin çalışanın da işine son verilmişti. VAIO’yu elden çıkaran Sony, bilgisayar pazarından çekileceğini ve bunu takiben akıllı telefon ve tabletler üzerine yoğunlaşacağını ifade etmişti.

Şubat ayında yapılan satış anlaşması, bu ay itibariyla tamamlanmış bulunuyor. Bu da VAIO Corporation’un yeniden işbaşı yapması demek oluyor. Faaliyetleri yeniden başlayan VAIO Corporation, şu günlerde Sony olmadan yoluna devam etmeye çalışıyor. VAIO, Sony markasız ilk ürünleri olan VAIO Pro ve VAIO Fit model dizüstü bilgisayarları satışa sundu. Şu an için Japonya’da satışa sunulan bu dizüstü bilgisayarların her ikisinde de Full HD Triluminous ekran bulunuyor.

VAIO Pro’nun, Windows 8.1 işletim sistemine sahip olduğu biliniyor. 4 GB’a kadar RAM’li bu bilgisayar, 11,6’ya 13,3 inç ekran boyutlarına sahip. Pil ömrünün 11,5 saat olduğu ifade edilen cihazın işlemcisi ise Intel Core i7 olarak karşımıza çıkıyor. VAIO Corporation satışa sunduğu bir diğer dizüstü bilgisayar VAIO Fit ise VAIO Pro ile aşağı yukarı aynı özelliklere ve teknik ayrıntılara sahip. Belki de aralarındaki en büyük farklılık, kalınlık. Zira VAIO Fit, diğer cihaza kıyasla daha kalın bir yapıya sahip.
Her iki bilgisayarın Japonya dışında satışa sunulup sunulmayacağı şu an için bilinmiyor. Bu konuda VAIO Corporation’dan herhangi bir kayda değer açıklama gelmiş değil…

HAKKINDA Emir

1993 yılında Şişli’de doğdu. 2011 yılında Kocaeli Üniversitesi Türk dili ve Edebiyatı bölümüne girdi. Bir sonraki yıl aynı üniversitede Görsel İletişim Tasarımı bölümünde Çift Anadal Programı’na başladı. Günümüzde ise bir yandan lisans eğitimine devam ederken diğer taraftan web içerik editörlüğü yapmakta