Uzun Ömürlü Pil!

VoiceSearchgoogle

Günümüzde birçok cihaz da kullanılan lityum iyon teknolojisine sahip olan piller üzerinde yapılan çeşitli araştırmalar ile sahip oldukları kapasiteleri artırılabilir.

Münih Teknik Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmaya göre elektrikli arabalardan cep telefonlarına kadar birçok alanda kullanılan lityum iyon pillerin kapasitesini artırmak mümkün. Mevcut olan pillerde lityum atomları depolamak için kullanılan grafitten daha yüksek performans sergileyen bir madde bulunursa kapasitenin artırılabileceğini belirten bilim adamları bor ve silikon kullanılarak geliştirmenin mümkün olduğunu belirtiyorlar.

Bilim adamları bor ve slikon kullanarak şu an mevcut olandan tam on kat daha fazla depolama alanı sağlayabileceklerini belirttiler. Elde edilen malzeme şu an için özgün olduğundan bilim adamları malzemeye çalışmayı yaptıkları Technische Universitaet Muenchen’den esinlenerek tum adını verdiler.

HAKKINDA Teknoloji

Teknoloji dünyasını hep yakından takip eden biri olarak içindeki bu merakı site açarak dindirmeye çalışan, yenilikleri ilk önce size duyurmak için çabalayan bir Türk vatandaşıdır.