Twitter’da Sessize Alma Dönemi Başladı!

VoiceSearchgoogle

Sosyal paylaşım devi Twitter, çok konuşulacak yeni bir özellik geliştirdi. Uzun bir süredir beklenen bu değişiklik sayesinde kullanıcılar için “sessize alma” özelliği gelmiş bulunuyor. Diğer sosyal ağlarda sessize alma gibi benzer özelliklerin olduğu biliniyor. Takip ettiğiniz kişilerin tweetlerini haber akışınızda görmek istemiyorsanız bu özellikten yararlanabilirsiniz. Üstelik bunun için, sessize alınan kişinin takibini bırakmak gerekmiyor.

Bir bakıma kullanıma yeni sunulan bu özellik; orijinal adıyla “mute”, seçilen kişilkeri susturmaya yarıyor. Susturulan kişinin tweetleri, retweetleri, kısaca hiçbir hareketi; haber akışınızda hiçbir şekilde görünmüyor. Bunun yanı sıra sesize alınan kişi hakkında bildirim ya da SMS alınmıyor. Sessize alınan kişileri daha sonra eski haline çevirmeye de imkan tanınıyor. Susturulan kişiler ise sizin tweetlerinizi görebiliyor, bunları retweet edebiliyor veya favorilerine ekleyebiliyor. Fakat bu kişiler sizin tarafınızdan susturulduğu için bu işlemleri ile ilgili geri bildirimler hiçbir şekilde size ulaşmıyor.

Sessize alma özelliği Twitter’ın var olduğu tüm platformlar için kullanıma açılmış bulunuyor. iOS, Android uygulamalarının yanı sıra web üzerinden erişimde de sessize alma özelliği mevcut bulunuyor. Bu işlem için yapmak gereken şey ise çok basit. Susturulmak istenen hesap sahibinin profili açıldıktan sonra “more” seçeneğini kullanarak sessize alma işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Şu an için yalnızca belli kullanıcılar için erişime açılan sessize alma özelliğinin önümüzdeki dönemde ise yaygınlaşarak tüm Twitter kullanıcılarına sunulması bekleniyor. Bu günlerde, Twitter’a gelen bu yenilik ile ilgili bazı çekinceler ifade ediliyor. Söz konusu sessize alma özelliğinin, takipçi artırmak için bir kılıf olarak kullanılma ihtimalinden söz ediliyor.

HAKKINDA Emir

1993 yılında Şişli’de doğdu. 2011 yılında Kocaeli Üniversitesi Türk dili ve Edebiyatı bölümüne girdi. Bir sonraki yıl aynı üniversitede Görsel İletişim Tasarımı bölümünde Çift Anadal Programı’na başladı. Günümüzde ise bir yandan lisans eğitimine devam ederken diğer taraftan web içerik editörlüğü yapmakta