Twitter Yine Zararda

VoiceSearchgoogle

Tüm zamanların en popüler mikroblog ve sosyal paylaşım sitelerinden olan Twitter, beklentilerin üzerinde açıkladığı zarar ile yine şaşırttı. Şirket hisseleri borsada yüzde 11 değer kaybederken açıklanılan zarar ise 511,5 milyon dolar olarak duyuruldu. Geçen yılın aynı döneminde duyurulan zarar ise yalnızca 8,7 milyon dolar idi.

Geçtiğimiz yılın aynı dönemine nisbeten aktif kullanıcı sayısı yüzde 30 artarak 241 milyona çıkmış olsa da bu artış beklenilen 249 milyon rakamına ulaşamadı.

Böylelikle açıklanan zarar beklentilerden fazla çıkarken kullanıcı sayısındaki artış ta beklentilerin altında kaldı.

Sosyal paylaşım sitesi Twitter, kasım ayında 26 dolarlık hisse fiyatı ile yapılan halka arzdan sonra ilk işlem günü yatırımcısına borsada yüzde 73 oranında gelir sağlamıştı. Halka arz sonrası Twitter’a yatırım yapanlardan biri de Türkiye’den bir isim, şarkıcı Emrah idi…

San Francisco merkezli sosyal medya firması Twitter, 2006 yılından bu yana artan popülerliğine ve piyasa değerine rağmen bunca yıldır hiç kâra geçememesiyle makûs talihini devam ettiriyor. Yapılan tahminler ise büyüme hızındaki düşüşün şirket hisselerine büyük zarar vereceği yönünde.

Tüm bu olumsuz tablolara rağmen sosyal paylaşım sitesi Twitter, kullanıcılarına kendilerini sanal âlemde ifade etme imkânı tanıması yönüyle bu sahadaki en büyük platform. Sanatçılar, siyasiler ve halk, takipçi sistemiyle çalışan bu platformu serbest kürsü gibi kullanmakta; girilen tweetler sayesinde son gelişmeleri ilk ağızdan öğrenebilmekte… Ayda 241 milyon kişinin ziyaret etmesine rağmen devamlı reklam müşterilerinden yoksun olması, bunca yıldır kâr edememesindeki temel neden gibi görünüyor.

HAKKINDA Emir

1993 yılında Şişli’de doğdu. 2011 yılında Kocaeli Üniversitesi Türk dili ve Edebiyatı bölümüne girdi. Bir sonraki yıl aynı üniversitede Görsel İletişim Tasarımı bölümünde Çift Anadal Programı’na başladı. Günümüzde ise bir yandan lisans eğitimine devam ederken diğer taraftan web içerik editörlüğü yapmakta