Twitter Bir Kez Daha Değişiyor

VoiceSearchgoogle

Sosyal paylaşım sitesi Twitter, arayüzünde değişikliğe gidiyor. Basına verilen yeni görüntüsü, en büyük rakibi Facebook’un arayüzüne benzerliği ile dikkat çekti. Şimdilik test aşamasında olan yeni görünüm yakın zamanda güncellenecek.

Kısa zaman önce, Ocak ayında; popüler mikroblog sitesi Twitter’in web sürümü yenilenmeye başlanmıştı. Testlere Kasım’da başlanmış ve Ocak ayında yapılan değişikliklerle daha sade bir görünüme ulaşılmıştı. Hatırlanacağı gibi daha geniş görünüm ile daha fazla içerik görüntülenmesi sağlanmış idi.

Test aşamasındaki yeni arayüz Mashable editörlerinden Matt Petronzio tarafından paylaşıldı. Paylaşılan test aşamasındaki Twitter web sayfası görüntüsü, bu yeni değişikliklerin ise öncekilerden daha kapsamlı olduğunu gösteriyor. İlk bakışta Twitter’ın yeni arayüzü ile Facebook zaman tüneli arasındaki büyük benzerlik fark ediliyor.

Üst tarafta bulunan geniş fotograf, Facebook kapak fotografını andırıyor. Sayfanın sol tarafına dikey bir şekilde yerleşen hesap sahibi ile ilgili profil fotografı ve bilgiler de bu benzerliğin kanıtları.

Son kullanıcı ile ne zaman buluşacağı bilinmeyen test aşamasındaki yeni arayüzün bölgesel olarak yayına geçirileceği tahmin ediliyor.

Twitter’ın değişen CEO’su Dick Costollo’nun daha önce yaptığı açıklamalara göre yeni katılan kullanıcılar Twitter’ın arayüzüne alışmakta zorlanıyor. Bu yüzden daha basit yeni bir tasarıma gidileceği duyurulmuştu. Kısa aralıklarla tasarımda değişikliklere gidilmesinin ardında yatan temel nedenin de bu olduğu düşünülüyor. Kullanıcı dostu olması amaçlanan yeni arayüzün kullanıcılar tarafından beğenilip beğenilmeyeceği de bir başka merak konusu.

HAKKINDA Emir

1993 yılında Şişli’de doğdu. 2011 yılında Kocaeli Üniversitesi Türk dili ve Edebiyatı bölümüne girdi. Bir sonraki yıl aynı üniversitede Görsel İletişim Tasarımı bölümünde Çift Anadal Programı’na başladı. Günümüzde ise bir yandan lisans eğitimine devam ederken diğer taraftan web içerik editörlüğü yapmakta