Twitter Artık GIF Destekliyor!

VoiceSearchgoogle

Sosyal paylaşım sitesi Twitter, kullanıcılarının karşısına yenilikler ile çıkmaya devam ediyor. Sürekli kendini yenileyen sosyal ağ, şimdi de GIF paylaşım ve görüntüleme özelliği getirdi. Yeni özellik sayesinde Twitter artık GIF formatlı görüntüleri de destekleyecek. En popüler sosyal ağların başında gelen Twitter’ın, bu zamana kadar GIF görüntüleme desteği sunmaması haliyle başlı başına bir tuhaflıktı. GIF paylaşım ve görüntülemeye olanak tanıyan bu özellik ile birlikte Twitter’ın Tumblr’ı andıracağı ifade ediliyor.

Twitter için GIF görüntüleme, uzun zamandır beklenen bir özellikti. Bu hareketli görsellerin, Twitter için yeni bir paylaşım öğesi olması bekleniyor. Üstelik GIF’ler, iOS, Android ve internet tarayıcısı üzerinden görüntülenebiliyor. Yalnızca üzerine tıklanması durumunda açılan/yüklenen GIF'ler, bu yönüyle haber kaynağında yer alan yüksek boyutlu dosyaları engellememizi sağlıyor. Fakat GIF içeren bir tweet açılmış ise bu hareketli görüntüler, otomatik olarak karşımıza çıkıyor.

GIF formatlı görüntüler, geniş ölçüde Tumblr’de kendine yer bulabiliyor. Facebook ve Twitter gibi sosyal ağ devleri ise bu görüntü formatını desteklemiyordu. Twitter’ın bu yeni hamlesi sonrasında Facebook ta yeni bir düzenlemeye gidecek mi merak ediliyor. Zira Facebook, uzun zamandır GIF desteği eklemeyi reddediyor.

Twitter, bu özellik ile kendine yeni bir gündem oluşturma problemini de halletmiş gibi görünüyor. Kullanıcıların, daha şimdiden en çok beğenilen GIF yarışına gireceği tahmin edilebiliyor. Kullanıcıların yeni paylaşım öğesini çabuk benimseyeceği tahmin edilirken, en popüler GIF’in de hangisi olacağı merak ediliyor.

HAKKINDA Emir

1993 yılında Şişli’de doğdu. 2011 yılında Kocaeli Üniversitesi Türk dili ve Edebiyatı bölümüne girdi. Bir sonraki yıl aynı üniversitede Görsel İletişim Tasarımı bölümünde Çift Anadal Programı’na başladı. Günümüzde ise bir yandan lisans eğitimine devam ederken diğer taraftan web içerik editörlüğü yapmakta