Türünün en iyisi: D4S Geliyor!

VoiceSearchgoogle

Görüntü yakalama teknolojilerinde atılımlarına devam eden Nikon, şimdilerde ise üst düzey DSLR fotoğraf makinesi D4s’i resmen duyurdu. Cihaz, ilk olarak CES 2014 fuarında görücüye çıkmıştı.

D4’e benzetilse de yeni detaylar ile farklılığı yakalayan makine, Nikon’un en güçlüsü olmaya aday olarak gösterilmekte. Fiziksel olarak D4’e benzetilen D4S HD-SLR, FX ve DX serisi lensler ile uyumlu.

D4’teki gibi FX formatlı makine,16.2 megapiksel çözünürlüğünde ve 36 x 23,9 boyutlarında bir sensöre sahip. Bu yeni sensör ile ISO değerini iki kat artmış. Cihaz, yüzde yüzlük görüş sağlayan bir optik vizöre ve arka yüzde de 3.2 inç’lik bir ekrana sahip. Tutuş ergonomisinin D4’e göre daha iyi olduğu makine, iyileştirilen odaklama sayesinde hareketli nesnelerin takibini daha iyi yapabiliyor. Bununla birlikte 51 noktalı odaklanma sisteminin getirisi olarak bu cihaz, ardıllarına nazaran daha hızlı bir şekilde çalışabiliyor.

Yenilikçi video özellikleri getirmeyen D4S fotoğraf makinesi, saniyede 60 karelik, Full HD çözünürlükte video kaydı yapma imkanı sunuyor. Video kayıt esnasında ses frekanslarına ince ayar ile müdehale edilebilen cihaz, HDMI arayüzü üzerinden de video akışı sağlamakta.

Saniyede yüksek çözünürlüklü 11 kare yakalayabilen D4S HD-SLR, ön bellek kapasitesine göre art arda 200 adet fotoğraf çekebiliyor. RAW SIZE S adlı yeni bir ham fotoğraf formatı sunan makine, bu şekilde fotoğraf üzerinde oynama yapan profesyonellere de büyük kolaylık sağlamış.

Nikon D4S HD-SLR’ın 6 Mart tarihinde raflardaki yerini alması bekleniyor. Profesyonel makinenin yalnızca gövde fiyatı ise 6.500 dolar olarak duyuruldu.

HAKKINDA Emir

1993 yılında Şişli’de doğdu. 2011 yılında Kocaeli Üniversitesi Türk dili ve Edebiyatı bölümüne girdi. Bir sonraki yıl aynı üniversitede Görsel İletişim Tasarımı bölümünde Çift Anadal Programı’na başladı. Günümüzde ise bir yandan lisans eğitimine devam ederken diğer taraftan web içerik editörlüğü yapmakta