Türksat Frekanslarındaki Değişiklik Ramazan'dan Sonraya Ertelendi

VoiceSearchgoogle

Türksat’ın frenkans değişikliğine gideceğinden bir süredir haberdarız. Fakat bu değişiklik bir nedenden dolayı geçici olarak askıya alındı. Türksat’ın 14 Temmuz tarihinde yapacağı frekans değişikliği, Ramazan ayında bulunmamız münasebeti ile ertelenmiş bulunuyor.

Türksat konuyla ilgili olarak bir açıklamada bulundu. Söz konusu açıklama, Türksat’ın resmi web sitesinden yayınlanmış bulunuyor. Açıklamada ertelemenin nedeni üzerinde durulmuş. Bu neden ise Ramazan ayında bulunulması ve izleyicilerin talepleri olarak gösterilmiş.

Açıklamada, Ramazan ayında bulunulması nedeniyle izleyicilerden Türksat’a yoğun talepler geldiği ifade edilmiş. Bunu dikkate alan Türksat, 14 Temmuz 2014 tarihini 15 Temmuz 2014'e bağlayan gece yarısında gerçekleştireceği frekans değişikliğini, ilerki bir tarihe ertelemiş bulunuyor.

Konu, kamuoyuna kısa bir açıklama ile duyurulmuş bulunuyor. Hatırlanacağı üzere Türksat 4A, geçtiğimiz şubat ayında uzaya fırlatılmıştı. Yeni uydu 4A ile birlikte eski uyduya veda edilmesi planlanıyordu. Türksat 4A’nın mevcut uyduya göre daha güçlü sinyal kalitesine sahip olduğu belirtiliyor. Manevra ömrü 30 yıldan fazla olan Turksat 4A’nın 15 Temmuz’da devreye gireceği konuşuluyordu.

Peki yeni uydunun devreye girmesi ne anlama geliyor? 4A’nın devreye girmesiyle mevcut TV kanal frekansları yenileriyle değişecek ve değişim tarihinden sonra eski frekanslardan TV kanallarını izlemek mümkün olmayacak. Turksat 4A haberleşme uydusunun ertelenmesi de tam olarak bununla ilgili. Frekansların değişmesi, kullanıcıların yeni ayarlar yapmasını gerektiriyor. Fakat izleyicilerin telebi doğrultusunda Turksat’ın aldığı kararla bu ayarları Ramazan’dan sonra yapacağımız kesinlik kazanmış bulunuyor.

HAKKINDA Emir

1993 yılında Şişli’de doğdu. 2011 yılında Kocaeli Üniversitesi Türk dili ve Edebiyatı bölümüne girdi. Bir sonraki yıl aynı üniversitede Görsel İletişim Tasarımı bölümünde Çift Anadal Programı’na başladı. Günümüzde ise bir yandan lisans eğitimine devam ederken diğer taraftan web içerik editörlüğü yapmakta