TicToc Adlı Mesajlaşma Uygulaması ile Kişisel Bilgileriniz Güvende!

VoiceSearchgoogle

Anlık mesajlaşma uygulamaları, akıllı telefonların vazgeçilmez uygulamaları arasında yer alıyor. Bu uygulamalar, internet bağlantısı dışında bir ücret gerektirmemesi nedeniyle akıllı telefon kullanıcıları tarafından büyük ölçüde tercih ediliyor. Fakat söz konusu uygulamaların avantajlarının yanında olumsuz yönleri de bulunuyor. Bu konuda gizlilik sorunu önem arz ediyor.

Gizlilik kaygıları olan kullanıcıların yeni gözdesi TicToc adlı uygulama. Mesajlaşmanın yanı sıra resim, dosya ve video paylaşmaya da imkan tanıyan bu uygulama, gizlilik konusunda benzer diğer uygulamalardan ayrılıyor.

Son zamanlarda mesajlaşma uygulamalarının yaptığı gizlilik ihlallerine yönelik haberler sıkça duyulur oldu. Kişisel verilerin gizliliği konusu da bu bağlamda tartışılan konular arasında yer alıyor. Söz konusu uygulamaların, kullanıcıların kişisel bilgilerinden para kazandığı dahi iddia edilmekte.

Diğer mesajlaşma uygulamalarının aksine güvenli iletişim sunan TicToc, gizliliğe yönelik özellikleri ile dikkat çekiyor. Tictoc, kullanıcılarının gizliliği için, mesajlaşmaları özel bir şifreleme ile taşıyor. Cep telefonları ve sunucular arasında yapılan aktarımda kullanılan bu şifreleme sayesinde daha güvenli mesajlaşmalar gerçekleştirilebiliyor. Bu sayede üçüncü kişiler mesajlaşmalara ulaşamıyor.

Dikkat çeken bir diğer husus ise mesajlaşma geçmişinin tutulmaması olarak karşımıza çıkıyor. Kullanıcıların gönderdiği mesajlar, gönderildiği anda sunuculardan siliniyor ve bu sayede hiçbir yöntemle geçmiş mesajlara ulaşılamıyor.

TicToc’a uygulama şifresi de eklenebiliyor. Bu şifre sayesinde kullanıcının sahip olduğu telefon başkasının eline geçse de mesajlar korunuyor. Kısacası, başkaları mesajlaşmalarınızı okuyamıyor. Tüm bunlarla birlikte TicToc adlı mesajlaşma uygulamasının, iletişim gizliliği ve kişisel bilgilerin korunması prensibini gözettiği ifade ediliyor.

HAKKINDA Emir

1993 yılında Şişli’de doğdu. 2011 yılında Kocaeli Üniversitesi Türk dili ve Edebiyatı bölümüne girdi. Bir sonraki yıl aynı üniversitede Görsel İletişim Tasarımı bölümünde Çift Anadal Programı’na başladı. Günümüzde ise bir yandan lisans eğitimine devam ederken diğer taraftan web içerik editörlüğü yapmakta