Test Edildi, Onaylandı: Candy Crush Çok Zor!

VoiceSearchgoogle

Akıllı telefonlar ve sosyal paylaşım sitesi Facebook'ta oynanabilen, dünyanın en çok sevilen ve yüz milyonların oynadığı bulmaca türündeki oyun, Candy Crush hakkında yeni bir araştırma sonucu ortaya çıktı. Popüler oyun hakkında yapılan bu araştırmanın sonucu epey ilginç.

Oyun üzerine çalışan, Avustralya New South Wales Üniversitesi profesörü Tobby Walsh, Candy Crush adlı oyunun matematiksel olarak çok zor bir oyun olduğunu ifade etti. Profesör Walsh, “çok zor” ifadesini, ortaya koyduğu tamamen bilimsel olan değerlendirme sonucuna dayanarak söylemekte. Profesör, oyunun zorluk derecesini ise matematikçilerin çözmekte uzun uğraşlar verdiği problemlere benzetiyor. Açıklanana göre Candy Crush, en önemli algoritma problemlerinden olan “Seyyar satıcı problemi” (Travelling salesman problem) ile aynı zorluk seviyesinde. Seyyar Satıcı Problemi’nde matematikçilerin formüle etmek için çabaladıkları şey ise bir satıcının en basit ve çabuk bir şekilde kazanç elde edebilmesi için izlemesi gereken yolun hangisi olduğunu bulma ile alakalıdır.

Profesör Tobby Walsh’ın çalışması ile Candy Crush oynayan insanların, aslında matematikçileri bile zorlayan bir problemi çözmek için uğraştıkları ortaya çıktı. Kanıtlanan bu husus ile yüz milyonlarla ifade edilen Candy Crush oynayan topluluğun, aslında bir matematik problemini çözmek için saatlerce çaba harcadığı kesinleşmiş oldu. Buna benzer problemleri çözen matematikçilerin milyonlarca dolar ödül kazandığı düşünülürse ortada büyük bir garipliğin bulunduğu ortaya çıkmakta. Bir yandan milyonlarca dolar kazanan matematikçiler öbür yanda da saatlerini sadece bir level atlama uğruna harcayan insanlar. Dahası bu sayede para kazanan bir mobil oyun şirketi. Takdiri siz okurlarımıza bırakıyoruz.

HAKKINDA Emir

1993 yılında Şişli’de doğdu. 2011 yılında Kocaeli Üniversitesi Türk dili ve Edebiyatı bölümüne girdi. Bir sonraki yıl aynı üniversitede Görsel İletişim Tasarımı bölümünde Çift Anadal Programı’na başladı. Günümüzde ise bir yandan lisans eğitimine devam ederken diğer taraftan web içerik editörlüğü yapmakta