Tehlikeli Bir Arama Motoru: Indexeus!

VoiceSearchgoogle

Arama motorları, bundan birkaç sene öncesine göre bir hayli çeşitlendi. Kullanıcılar, artık tek bir arama motoruna bağımlı kalmak zorunda değil. Kullanıcıların arama motorlarını tercih etmesinde güvenlik önemli bir yer kaplıyor. Kişisel bilgileri koruyan arama motorları, daha fazla kullanıcı kitlesine hitap ediyor.

Fakat ortaya çıkan yeni bir arama motoru, bu durumu tersine çevirmiş gibi görünüyor. Zira bu arama motorunun güvenliği gözettiğinden söz edemeyiz. Fakat buna rağmen kısa zamanda büyük bir popülarite kazandı. Söz konusu arama motoru, Indexeus olarak adlandırılıyor. Indexeus, internette yeni ortaya çıkmış bulunuyor. Pek tekin olmayan Indexeus, hacker faaliyetlerini aramasıyla ön plana çıkıyor. Kullanıcılar Indexeus sayesinde pek çok yasa dışı veriye ulaşma imkanı buluyor. Bunlar arasında satılık salıntı kredi kartları ve Facebook hesapları önemli yer tututyor. Indexeus’un zararlı yazılımlara kapı araladığını da akılda bulundurmak lazım. Zararlı yazılımlar, arama yapan kullanıcının bilgisayarı ve özel verilerine de sızma ihtimali taşıyor.

Indexeus adlı arama motoru, kısa sürede hack forumları sayesinde hızla yayılmayı başardı. Bu forumlar ayrıca, arama motorunun popülaritesini artıran en büyük unsur olarak karşımıza çıkıyor. Hackerlar büyük ölçüde Indexeus’taki raporlarla ilgileniyor. Üstelik bu raporlar, rakip hacker gruplarının birbirlerini alt etmeye çalışmasında da büyük önem taşıyor.

İnsanlar bu gibi tehlikeli şeylere karşı istemsiz bir merak duyabilir. Fakat bu tip kaynaklara girmeden önce iki kere düşünmenizde fayda var. Zira salt merakınız, beklemediğiniz problemlerle karşılaşmanza yol açabilir. Halihazırda bu arama motorunun da pek çok problem saçtığını hatırlatmakta fayda var.

HAKKINDA Emir

1993 yılında Şişli’de doğdu. 2011 yılında Kocaeli Üniversitesi Türk dili ve Edebiyatı bölümüne girdi. Bir sonraki yıl aynı üniversitede Görsel İletişim Tasarımı bölümünde Çift Anadal Programı’na başladı. Günümüzde ise bir yandan lisans eğitimine devam ederken diğer taraftan web içerik editörlüğü yapmakta