Talking Angela, Çocuklar İçin Güvenli mi?

VoiceSearchgoogle

Outfit7’nin akıllı telefonlar için geliştirdiği Talking Angela uygulaması hakkında dikkat çekici haberler gelmekte. Henüz kanıtlanmamış duyumlar arasında Talking Angela’yı kullanan çocukların kaçırıldığı bile iddia ediliyor.

Hatırlanacağı üzere uygulamanın geliştirici firması Outfit7’yi, akıllı telefonların popüler uygulaması Talking Tom Chat’ten de tanımaktaydık. Talking Angela ise çocukların kullanımına sunulan, soru cevap şeklinde işleyen bir uygulama.

Zararsız diyebileceğimiz bu uygulama hakkında, internet üzerinde bir süredir haber ve iddialar çıkmakta. Hiçbir kanıt sunmasa da, alınan bu duyumlar kullanıcıların kafasını karıştırmış görünüyor. İddialar arasında, bu uygulamayı kullanan çocukların bilgilerinin toplandığı ve telefonun ön kamerası ile çocukların fotoğrafının çekildiği yönünde çokça haber yapılmakta. Tüm bu iddialar, anne babaların endişe duymasında etkili oldu.

Bir süre önce gelen bir iddia herkesi şaşırttı. Amerika’nın Dallas şehrinde bu uygulamayı yükleyen ve daha sonra ortadan kaybolan Eli Morino adındaki bir çocuğun kaybolma sebebi olarak bu uygulama gösterildi. Tabi ki bu olay yalnızca bir iddia olarak kaldı.

Bir başka konu ise Talkin Angela hakkında internette çıkan bir fotoğraf. Fotoğrafta Angela’nın gözlerinde kim olduğu bilinmeyen bir adamın yansıması yer alıyor. Uygulamada, çocuklara yöneltilen sorular arasında, adres bilgilerinin sorulduğu da söyleniyor.

Konu ile ilgili Outfit7’den bir açıklama geldi. Outfit7’nin marka yöneticisi Randeep Sidhu tüm bu iddiaların “gülünç” olduğunu ifade etti. Şirket tarafından, geliştirilen tüm ürün ve hizmetlerin, 13 yaş ve altındaki çocukların şahsi bilgilerini kesinlikle toplamadığı ifade edildi. Ardından böyle bir mevzunun söz konusu olması durumunda Outfit7’nin konuya müdahale edeceği açıklandı.

Doğrulanmayan bu iddialar yüzünden uygulamanın tehlikeli olduğunu söylemek güç. Her ne kadar güvenli olsa da çocukların kullandığı bu tür uygulamalarda ebeveynlerin dikkatli olmasında fayda var.

HAKKINDA Emir

1993 yılında Şişli’de doğdu. 2011 yılında Kocaeli Üniversitesi Türk dili ve Edebiyatı bölümüne girdi. Bir sonraki yıl aynı üniversitede Görsel İletişim Tasarımı bölümünde Çift Anadal Programı’na başladı. Günümüzde ise bir yandan lisans eğitimine devam ederken diğer taraftan web içerik editörlüğü yapmakta