Tails Tehlike Altında!

VoiceSearchgoogle

Dünyanın en güvenilir işletim sistemi olarak görülen Tails büyük bir tehlike altında. Kriptocuların da en çok tercih ettiği bu işletim sistemi, artık eskisi kadar güvenlş olmayabilir. Söz konusu işletim sistemi geçtiğimiz günlerde yeni ve ciddi bir tehditle karşı karşıya kaldı. Söz konusu tehdit, esasen bir güvenlik açığı. Bu güvenlik açığı yüzünden Tails’in saldırılara açık hale geldiği ifade ediliyor.

Exodus adlı güvenlik şirketi de söz konusu güvenlik açığının ciddiyeti konusunda uyarılarda bulundu. Açığı gidermek üzere Tails ile işbirliğine giren Exodus, daha detaylı bir rapor sunmak için birkaç haftaya daha ihtiyaç duyduklarını kaydetti. Bu aşamada ayrıntılı raporun önümüzdeki haftalarda sunulması bekleniyor.

Öte yandan Exodus’un kurucularından Aaron Portnoy da konuyla ilgili olarak ilk kez konuştu. Portnoy, konu hakkında ayrıntı vermekten kaçınırken bunun doğru olmayacağını ifade etti. Zira açığa çıkacak ayrıntılar ile söz konusu açığın suistimal edilme ihtimali bulunuyor. Bunu gözeten Portnoy, konuyla ilgili daha fazla aktarımda bulunmadı. Hiçbir işletim sistemine tam teslimiyetle güvenmenin doğru olmadığını hatırlatan Portnoy, söz konusu açıkla ilgili olarak Tails’e ücretsiz destek verdiklerini de ifadelerine ekledi.

Şu aşamada açığın giderilmesi ve işletim sistemini bu güvenlik zaafından kurtarmak için uzun bir vakte ihtiyaç duyuluyor. Zira Tails’i içinde bulunduğu durumdan kurtarmanın aylar süreceği ifade ediliyor. Güvenlik açığını gidermek için yapılan çalışmaların yanında elbette bir takım saldırılar da olacaktır. Bu saldırılara açık kapı bırakmamak için raporlar bir süre daha gizlenebilir. İnsanları asıl şaşırtan konu ise bilgisayar uzmanlarının bile en çok güvendiği işletim sisteminin nasıl olup ta bu hale gelmesi...

HAKKINDA Emir

1993 yılında Şişli’de doğdu. 2011 yılında Kocaeli Üniversitesi Türk dili ve Edebiyatı bölümüne girdi. Bir sonraki yıl aynı üniversitede Görsel İletişim Tasarımı bölümünde Çift Anadal Programı’na başladı. Günümüzde ise bir yandan lisans eğitimine devam ederken diğer taraftan web içerik editörlüğü yapmakta