Sosyal Medya Siteleri Yükseliş Yakaladı!

VoiceSearchgoogle

Son yıllarda internet kullanım alışkanlıklarımız büyük ölçüde değişim gösterdi. Yeni tanıştığımız fakat kısa sürede uyum sağladığımız sosyal medya bu değişimin en büyük aktörlerinden biri. Sosyal medya,  günümüzde dünyanın dört bir yanında yaygın olarak kullanılıyor.

Fakat bu yoğun kullanıma karşın sosyal medya, tüketici güven endeksi araştırmalarında şu ana kadar iyi sonuçlar yakalayamıyordu. Yapılan araştırmalar da gösteriyor ki sosyal medya siteleri, güvenilirlik konusunda ortalamanın altında yer alıyor.

Sosyal medyanın dışında rakamlar nasıl bir göz atmakta fayda var. Örneğin hava yolu şirketleri araştırmalarda 69 puan, kablolu televizyon şirketleri 65 puan, internet servis sağlayıcıları da 63 puan aldı. Sosyal medya siteleri ise genel itibarıyla tüm bunların altında yer alıyordu. Fakat bu yılki rakamlar ibreyi tersine çevirdi. Son araştırmalara göre sosyal medya siteleri bu yıl gösterdiği yükselişle 71 puan elde etti. Bu da demek oluyor ki sosyal medya siteleri bu yıl içerisinde yüzde 4.4 oranında bir yükseliş yakaladı.

Tüm bunlara rağmen sosyal medyanın belki de en büyük devi Facebook, tüketici güven endekslerinden geçer not alamadı. Facebook, 67 puanla ortalama güvenin altında kalmış görünüyor. Facebook’un sonunculuğu göğüslediği araştırma sonuçlarında birincilik Pinterest’e ait. Pinterest, 76 puanla büyük bir yükseliş gösterdi. Onu izleyen Wikipedia 74, YouTube 73 ve Google ise 69 puan aldı. Twitter da Facebook’tan sonra en az ortalamaya sahip sosyal medya sitelerinden biri olarak kayıtlara geçti.

HAKKINDA Emir

1993 yılında Şişli’de doğdu. 2011 yılında Kocaeli Üniversitesi Türk dili ve Edebiyatı bölümüne girdi. Bir sonraki yıl aynı üniversitede Görsel İletişim Tasarımı bölümünde Çift Anadal Programı’na başladı. Günümüzde ise bir yandan lisans eğitimine devam ederken diğer taraftan web içerik editörlüğü yapmakta