Sony a7s, 4K Video Kaydı ile Geliyor!

VoiceSearchgoogle

Teknoloji devi Sony, geçtiğimiz günlerde “dünyanın en küçüğü” olarak ifade edilen yeni bir fotoğraf makinesi duyurdu. a7s olarak adlandırılan bu cihaz, 4K çözünürlüğünde video kaydı gerçekleştirebiliyor. Son olarak bu yeni cihazdan önce, a7 ve a7R ile büyük bir başarı yakalayan Sony, her üç modelinde de tam kare sensörü tercih etti. Yüksek ISO hassasiyet değeri sunan a7s, değiştirilebilir lensi ve 12,2 megapiksel sensörü ile daha kaliteli bir video kaydına olanak tanıyor.

En düşük ışık koşullarında dahi net görüntüler sunmaya vadeden a7s’in hassasiyeti de adında gizli. Sony a7s’in sonunda bulunan s harfi, “sensitivity” yani hassasiyet anlamını taşıyor. ISO değerinin 50 ila 40.600 arasında ayarlanma imkanına sahip olduğunu düşünürsek bu gerçekten bir kamera için iyi bir değer. 35mm algılayıcının çözünürlük değeri ise 12,2 megapiksel olarak karşımıza çıkıyor. 12,2 megapiksel çözünürlük 4K çözünürlüğe oldukça yakın. Yüksek çözünürlüklü videolar da bu şekilde ortaya çıkıyor.

Tüm bunlara rağmen cihazın zayıf bir yönü de var. Bu yeni makine ile 4K video kaydı yapabilmeniz için harici bir kaydediciye ihtiyaç duyacaksınız. Çünkü makinenin kendi içinde depolayabildiği video türü, Full HD ile sınırlı. Full HD kayıtlar yapan cihaz, 4:2:2 renk örneklemesiyle de videoları HDMI aracılığıyla ekrana aktarıyor. Fiyatı şimdilik kesinleşmeyen Sony a7s’in yaz aylarında tüketici ile buluşması bekleniyor. Makine ile birlikte cihazın daha iyi performans sunmasını sağlayacak olan lensler de satışa sunulacak.

HAKKINDA Emir

1993 yılında Şişli’de doğdu. 2011 yılında Kocaeli Üniversitesi Türk dili ve Edebiyatı bölümüne girdi. Bir sonraki yıl aynı üniversitede Görsel İletişim Tasarımı bölümünde Çift Anadal Programı’na başladı. Günümüzde ise bir yandan lisans eğitimine devam ederken diğer taraftan web içerik editörlüğü yapmakta