SlickLogin Google'a Katıldı!

VoiceSearchgoogle

Google, yeni girişimleri satın alarak hız kesmeden genişlemeye devam ediyor. Teknoloji devi şimdi de şifre yerine ses ile girişe imkân tanıyan SlickLogin teknolojisini satın aldı.

Hatırlanacağı üzere bir süre önce de Google, kullanıcı hesapları için ücretsiz olarak çift aşamalı güvenlik sistemi geliştirmişti. SlickLogin teknolojisini satın alması da Google’ın bu yöndeki atılımlara devam ettiğini göstermekte.

SlickLogin yalnızca yaklaşık iki ay kadar önce, üç girişimci tarafından İsrail merkezli olarak kurulmuştu. Şifre yerini alan ses tabanlı sistemleri oldukça ilgi çekici... İlk olarak bu teknolojiyi destekleyen bir siteye girmek gerekiyor. Daha sonra ise kullanıcı adı ve şifre girmek yerine, akıllı telefonu bilgisayara yaklaştırmak yeterli. Böylece sorunsuz bir şekilde siteye giriş gerçekleştiriliyor. Buraya kadar ses ile alakasız gibi görülebilir. Fakat sistemin temelinde şu var: SlickLogin teknolojisini destekleyen site tarafından, insanın duyum eşiği arasında yer almayan, ultrasonik bir ses çıkarılıyor. Böylelikle bilgisayara yaklaştırılan akıllı telefon, sesi algılayarak veriyi SlickLogin sunucularına gönderiyor. Sonuç itibariyle de, kullanıcı siteye şifre kullanmadan kolayca giriş yapabiliyor.

Ultrasonik sesli bu kodlar, her giriş için ayrı ve de bir defalık. Bu yüzden kopyalanma ihtimali de önem taşımamakta. Zira aynı ses kodu ile ikinci kez giriş yapılamıyor.

Ses teknolojisinin yanı sıra Wi-Fi, NFC, Bluetoooth kod teknolojilerinden de yararlanan bu sistem, kullanıcılarına giriş güvenliği sağlıyor. Yararlanılan konum bilgisi sağlayan bu teknolojiler, kullanıcı dışı kişilerin uzaktan erişimini engelliyor.

Google’ın şirketi satın alması Slick Login’in internet sitesinden duyuruldu. Fakat yapılan açıklamalarda anlaşmanın mali ayrıntılarına yer verilmedi.

Slick Login şimdilik testlere tabi tutulmaya devam ediliyor. Bu teknolojinin Google sayesinde daha ileriye taşınacağı ise şüphesiz…

HAKKINDA Emir

1993 yılında Şişli’de doğdu. 2011 yılında Kocaeli Üniversitesi Türk dili ve Edebiyatı bölümüne girdi. Bir sonraki yıl aynı üniversitede Görsel İletişim Tasarımı bölümünde Çift Anadal Programı’na başladı. Günümüzde ise bir yandan lisans eğitimine devam ederken diğer taraftan web içerik editörlüğü yapmakta