Skype’ta Görüntülü Grup Çağrıları Artık Ücretsiz!

VoiceSearchgoogle

Anlık mesajlaşma, sesli ve görüntülü çağrı özellikleri sunan Skype, kullanıcıların uzun süredir talep etiği bir özelliği ücretsiz olarak sunmaya başladı. Microsoft, bundan böyle görüntülü grup görüşme hizmetini kullanıcılardan hiçbir ücret talep etmeden sağlayacak.

Bu son gelişmeden önce görüntülü grup konuşma özelliği ücretliydi. Microsoft daha önce, Skype için görüntülü grup görüşme özelliğini, aylık 8,99 dolarlık bir üyelik masrafı bulunan Skype Premium hizmeti dâhilinde sunuyordu. Kullanıcılar tarafından yıllardır beklenen ücretsiz versiyon; Windows masaüstü, Mac ve Xbox One platformları için geliyor.
Şirket yetkilisi Phillip Snalune’nin konu ile ilgili yaptığı açıklamaya göre görüntülü grup görüşme özelliğinin diğer platformlar için de ücretsiz sunulması hedefleniyor. Fakat açıklamada, bundan sonra bu özelliğin hangi platformlara geleceği ve hangi tarihte hayata geçirileceği gibi ayrıntılara yer verilmedi.

Skype grup görüşme hizmeti hâlihazırda Mav ve PC’de 10 kişiye kadar görüntülü sohbete katılma olanağı sunuyor. Fakat görüntü kalitesi göz önünde bulundurulursa maksimum 5 kullanıcı görüşmesi öneriliyor. Günde 10, ayda ise 100 saat kotalı ücretsiz aramalar için kesintisiz görüşme süresi ise en fazla 4 saat olarak belirlenmiş. Süre dolduğunda görüntü gidiyor ve görüşme yarıda kesiliyor.

Esasen, görüntülü grup görüşme özelliğinin ücretsiz olarak sunulmasında kullanıcıların taleplerinin bir etkisi bulunmuyor. Skype’ın rakibi, Google Hangouts’da görüntülü grup görüşmeleri uzun bir süredir ücretsiz olarak sunuluyordu. Bu rekabeti daha fazla görmezden gelemeyen Microsoft, Skype’ta bu hizmeti ücretsiz olarak sunmaya başladı. Microsoft’un bu hamlesi, rekabet için yeni bir adım olarak görülüyor. Microsoft’un bu adımına karşı, rakip şirketler ne gibi yenilikler geliştirecek merak ediliyor.

HAKKINDA Emir

1993 yılında Şişli’de doğdu. 2011 yılında Kocaeli Üniversitesi Türk dili ve Edebiyatı bölümüne girdi. Bir sonraki yıl aynı üniversitede Görsel İletişim Tasarımı bölümünde Çift Anadal Programı’na başladı. Günümüzde ise bir yandan lisans eğitimine devam ederken diğer taraftan web içerik editörlüğü yapmakta