Skype Translator ile Canlı Çeviri Geliyor!

VoiceSearchgoogle

Microsoft, her geçen gün adından söz ettirecek yenilikçi teknolojilerin altına imza atmaya devam ediyor. Şirket,son olarak, uzun süredir hayal edilen bir teknolojiyi hayata geçirdiğini duyurdu. Bu heyecan verici gelişme bizzat Microsoft CEO’su Satya Nadella tarafından duyuruldu. Açıklamaya göre Microsoft’un görüntülü görüşme ve mesajlaşma hizmeti Skype, çok yakında farklı dillere sahip insanların sohbetlerinde tercümanlık işlevi görecek. Skype bünyesinde kullanılacak olan bu uygulamaya Skype Translator (Skype Tercüman) adı verileceği ifade ediliyor.

Skype Translator sayesinde farklı diller konuşan insanlar, görüşmeleri esnasında canlı olarak bu çeviri hizmetinden yararlanabilecek. Çeviri hizmetinden canlı olarak yararlanan kullanıcılar, gönderilerin kendi dillerine çevrilmiş bir halini okuyabilecekler. Böylelikle farklı dillerden kaynaklanan iletişimsizliğin bir oranda ortadan kaldırılması hedefleniyor.

İnternet üzerinde, farklı diller arası çeviri hizmeti ilk ortaya çıkan bir şey değil. Daha önce Google, Google Translate hizmeti üzerinden YouTube videolarının tercüme edilmiş altyazılarla seyredilmesini sağlıyordu. Fakat Google Translate’in otomatik olarak yaptığı bu çeviriler çoğu zaman yanlış anlam aktarımları yapıyor. Bu da sağlıklı bir çeviri hizmeti olmadığı gibi, yanlış anlaşılmalara yol açıyor. Microsoft’un farklı diller arası tercümede daha deneyimli bir marka olması dolayısıyla Google’a nazaran daha iyi bir çeviri hizmeti sunması ümid ediliyor.

Skype Translator hizmetinin bu yılın sonunda testlere başlaması bekleniyor. Yeni hizmetin başlangıç olarak Almanca, Fransızca ve İngilizce arasında başarılı bir çeviri sunması ümit ediliyor. Türkçe’ye yapacağı çevirilerde ise başlangıç aşamasında diğer dillere nazaran kusursuz bir tercüme beklenmemekte. Skype, diller arası çeviride ne ölçüde başarılı olacak, yakın bir zamanda gözlemleyebileceğiz.

HAKKINDA Emir

1993 yılında Şişli’de doğdu. 2011 yılında Kocaeli Üniversitesi Türk dili ve Edebiyatı bölümüne girdi. Bir sonraki yıl aynı üniversitede Görsel İletişim Tasarımı bölümünde Çift Anadal Programı’na başladı. Günümüzde ise bir yandan lisans eğitimine devam ederken diğer taraftan web içerik editörlüğü yapmakta