Siri Türkçe Dil Desteği Sunuyor!

VoiceSearchgoogle

Apple attığı yeni adım ile Türk kullanıcılarını sevindirdi. Apple’ın iOs için hazırladığı kişisel akıllı asistan ve navigasyon programı Siri’ye Türkçe dil desteği geliyor. Ülkemiz ile yakından ilgilenmeye başlayan Apple, bir süre önce de Zorlu Center’da Apple Store’u açmıştı. Ülkemizde ilk Apple Store’un açılması sonrasında böyle bir şeyin geleceği konusunda beklentiler vardı. Fakat Siri’ye Türkçe dil desteğinin resmiyet kazanması daha yeni bir olay.

Siri ile ilgili haberler bunlarla da bitmiyor. Apple, sitesinden duyurduğu iş ilanında Siri için Türkçe desteği sağlayabilecek bir dil mühendisi aradığını duyurdu. İşe alınacak olan mühendis, Siri’ye de Türkçe’yi öğreten kişi olacak. İş ilanında aranan özellikler arasında mühendisin ana dilinin Türkçe olması gerektiği yer alıyor. Apple’ın, ekibine katacağı kişinin, mühendislik alanında bilgi sahibi olan deneyimli bir kişi olması gerektiği ifade ediliyor. Türkçeyi yetkin ve düzgün bir şekilde bilen, Java’dan anlayan, iOS veya Mac OS X’e hakim olan herkes bu iş ilanı için şansını deneyebilir.

Söz konusu iş ilanı, 11 Haziran’dan beri Apple’ın sitesinde yer alıyor. Bu yüzden çeviri projesinin ne zaman başlayacağı konusu da hala muğlaklığını koruyor. Fakat bilinen bir şey varsa o da, çok kısa bir süre içinde Siri’ye Türkçe dil desteği geleceği gerçeği… Bunun gerçekleşmesi ile birlikte Siri ile Türkçe sohbet etmemiz de mümkün olacak. İş ilanı ile ilgili daha fazla ayrıntı Apple’ın sitesinde yer almakta.

HAKKINDA Emir

1993 yılında Şişli’de doğdu. 2011 yılında Kocaeli Üniversitesi Türk dili ve Edebiyatı bölümüne girdi. Bir sonraki yıl aynı üniversitede Görsel İletişim Tasarımı bölümünde Çift Anadal Programı’na başladı. Günümüzde ise bir yandan lisans eğitimine devam ederken diğer taraftan web içerik editörlüğü yapmakta