Samsung'dan İki Yeni İşlemci

VoiceSearchgoogle

Bu yıl Barcelona’da düzenlenen Mobil Dünya Kongresi’nden yeni ürünler ile ilgili haberler gelmeye devam ediyor. Samsung, MWC’de biri sekiz diğeri dört çekirdekli iki yeni işlemci duyurdu. Yeni nesil Samsung cihazda kullanılması beklenen bu işlemciler, Samsung’un şimdiye kadar ürettiği en güçlü mobil işlemciler olma ünvanının da sahibi.

Piyasadaki en güçlü 8 çekirdekli işlemci olması beklenen Exynos 5422, çoklu işlem desteğinin yanı sıra, yüksek çözünürlük desteği de sunuyor. Yüksek performans gerektiren durumlarda aktive olan dört adet 2,1 GHz’lik ARM Cortex A15 çekirdek bulunduran işlemci, düşük performanslı işlemlerde ise devreye giren 1,5 GHz’lik ARM Cortex A7 çekirdeğe sahip. Çekirdekleri ihtiyaç halinde devreye sokan big LITTLE HMP sistemine sahip yeni işlemci, bu sayede yapılan işleme göre en elverişli performansı sağlamakta.

Mobil cihazlarda 4K görüntü çözebilme yetisindeki Exynos 5422 adlı işlemci, WQHD ve WQGA çözünürlük teknolojilerine sahip. Geliştirilen mobil görüntü teknolojisi sayesinde yüzde 10’u bulan güç tasarrufu sağlanmakta. Görüntü sıkıştırma ve uyku moduna sahip bu işlemcinin yılın ilk çeyreğinde üretimine başlanması hedefleniyor. Açıklandığı üzere, Exynos 5422 işlemci, 28 nanometre teknolojisi ile üretilecek.

MWC’de Samsung’un tanıttığı iki yeni işlemcinin diğeri ise Exynos 5 Hexa (Exynos 5260) adı verilen işlemci. Güç verimliliği ve işleme göre en elverişli performansı sunan Exynos 5 Hexa da mobil cihazlar için üretildi. ARM Cortex A15 ve 1,3 GHz’lik ARM Cortex A7 çekirdekler bulunduran işlemci, Samsung’un ürettiği big LITTLE HMP teknolojisi ile ihtiyaç anında çekirdekleri aktive ediyor. Üretimine başlanan Exynos 5260 işlemci Full HD çözünürlükte video seyri sağlamakta.

Kısaca özetlemek gerekirse MCW’de tanıtımı yapılan bu işlemcilerin getirdiği en önemli özelliklerin, güç tasarrufu ve performans artışı olduğu ifade edilebilir.

HAKKINDA Emir

1993 yılında Şişli’de doğdu. 2011 yılında Kocaeli Üniversitesi Türk dili ve Edebiyatı bölümüne girdi. Bir sonraki yıl aynı üniversitede Görsel İletişim Tasarımı bölümünde Çift Anadal Programı’na başladı. Günümüzde ise bir yandan lisans eğitimine devam ederken diğer taraftan web içerik editörlüğü yapmakta