Samsung ve Google Arasındaki İpler Gerildi!

VoiceSearchgoogle

Samsung ve Google arasında uzun süredir yaşanan gerilim en sonunda parlak verdi. İki teknoloji devi, beklenen kavgaya girişmiş bulunuyorlar.

Kavganın sebebi ise Samsung’un Android Wear işletim sistemi için yalnız ve yalnızca Gear Live ürününü piyasaya sürmüş olması olarak gösteriliyor. Zira Samsung, kendi geliştirdiği Tizen OS işletim sistemini son dönemde piyasaya sürülen akıllı cihazlarda büyük ölçüde kullanıyor. Fakat buna karşılk Android Wear işletim sistemi için pek bir hareketlilik bulunmuyor. Bu durumun da iki büyük ortağın arasını hiç olmadığı kadar gerdiği ifade ediliyor.

Bu gerginliğin yapılan toplantılara da doğrudan yansıdığı basına sızmış bulunuyor. Google’ın CEO’su Larry Page’in bir toplantıda bu durumdan duyduğu rahatsızlığı şiddetli bir şekilde ifade etiiği gelen duyumlar arasında yer alıyor. Derdini yüksek sesle anlatan Page’in yanı sıra toplantının genel itibarıyla da tartışmalı geçtiği de söz konusu sızıntılar arasında önemli bir yer işgal ediyor.

Samsung’un Android’e alternatif olarak Tizen Os işletim sistemini geliştirdiği bir süredir açıkça biliniyor. Üstelik bunu gizlemeyen şirket, gelecekteki ürünlerinde Tizen OS işletim sistemini kullanacağını da dile getirmekteydi.

Fakat ortada Google için büyük bir rahatsızlık bulunuyor. Samsung, şu aşamada Android ortamı için en çok ürün geliştiren şirket olarak biliniyor. Ve bu en çok ürün satan üreticinin Android’den uzaklaşması Google için haliyle büyük bir rahatsızlık doğuruyor. Bu yüzden Google’ın Tizen OS işletim sisteminden rahatsızlık duyması gayet doğal olarak görülüyor. İki şirket her ne kadar aralarının iyi olduğunu yansıtmaya çalışıyor olsalar da madalyonun ardında çok farklı bir tablonun olduğu dikkatli gözlerden çarpmıyor. Zira iki firma arasındaki gerilimi sezmemek işten bile değil.

HAKKINDA Emir

1993 yılında Şişli’de doğdu. 2011 yılında Kocaeli Üniversitesi Türk dili ve Edebiyatı bölümüne girdi. Bir sonraki yıl aynı üniversitede Görsel İletişim Tasarımı bölümünde Çift Anadal Programı’na başladı. Günümüzde ise bir yandan lisans eğitimine devam ederken diğer taraftan web içerik editörlüğü yapmakta