Samsung, Sağlık Girişimlerine Devam Ediyor!

VoiceSearchgoogle

Uzak Doğulu teknoloji devi Samsung, son olarak yeni bir proje duyurusu daha gerçekleştirdi. San Francisco’da bir etkinlikte duyurusu yapılan bu proje, Samsung Dijital Sağlık Girişimi olarak adlandırılıyor. Donanım ve yazılım bakımından açık platforma sahip olduğu ifade edilen proje, Samsung Strateji ve İnovasyon Merkezi’den bir ekip tarafından geliştirildi. Kullanılan açık yazılıma ise Sami adı verildiği belirtilmekte.

Samsung Dijital Sağlık Girişimi, temel olarak mobil teknolojide algılayıcıların, algoritmaların, veri toplama ve analizinin hızlandırılmasını hedefliyor. Projenin ilk aşamasında ise Simband adı verilen bir akıllı bileklik üzerine çalışılıyor. Simband adlı bu cihaz, sağlık alanı hedef alınarak üretilmiş. Bu bileklik, piyasada bulunan nefes alış veriş hızı, kalp hızı ve kan basıncını ölçen cihazlara örnek teşkil ediyor. Üzerinde çalışılan cihaz, şimdiden insan vücudu ile ilgili birçok veriyi işleyip gösterebiliyor.

Öte yandan Sinbald adlı bu bilekliğin piyasaya sürülmeyeceği ifade ediliyor. Samsung’un bileklik konusundaki ilk hedefi büyük ihtimalle, geliştiricilerin iyileştirmelerinin kusursuz bir şekilde tamamlanması olabilir. Modüler yapıdaki bu bileklik, algılama teknolojileri ile topladığı verileri şu aşamada bir bulutta topluyor.

San Fransisco’daki etkinlikte donanım ve yazılım bileşenlerinin çalışma prensibi üzerine konuşan Samsung yetkililerinin, Kaliforniya Üniversitesi ile sağlık teknolojileri üzerine bir ortaklık anlaşması gerçekleştirdiği biliniyor. Anlaşma sayesinde girişimcilerin, bundan sonra bu gibi projeler üretirken kolaylık yaşayacağı ifade ediliyor. Samsung’un sağlık konusundaki girişimleri ne gibi sonuçlar doğuracak, ilerleyen dönemlerde buna şahit olacağız.

HAKKINDA Emir

1993 yılında Şişli’de doğdu. 2011 yılında Kocaeli Üniversitesi Türk dili ve Edebiyatı bölümüne girdi. Bir sonraki yıl aynı üniversitede Görsel İletişim Tasarımı bölümünde Çift Anadal Programı’na başladı. Günümüzde ise bir yandan lisans eğitimine devam ederken diğer taraftan web içerik editörlüğü yapmakta