Samsung, Microsoft ile Mahkemelik Oldu!

VoiceSearchgoogle

Teknoloji devleri arasında ortaya çıkan gerginlikler, tüm zamanların kronik sorunları olarak biliniyor. Son olarak adları pek fazla yanyana gelmeyen iki şirket, Samsung ve Microsoft arasında mahkemelik bir durum oluştu.

Microsoft’un davacı, Samsung’un ise davalı taraf olduğu mahkemenin ortaya çıkış sebebi ise anlaşma ihlali olarak gösteriliyor. İfade edilene göre Microsoft, Samsung’dan satın aldığı Android patenti ücretlerinde bir sorun yaşıyor. Microsoft’a göre mahkemelik durumun ortaya çıkmasındaki sebep, Samsung’un Microsoft ile yaptığı anlaşmayı ihlal etmesi olarak gösterildi.

Tüm bunlar iki şirket arasında iplerin bir hayli gerildiğini gözler önüne seriyor. Asıl istenmeyen tablonun ise davanın duruşma aşamasına geçmesiyle ortaya çıkabileceği ifade ediliyor. Buna göre iki şirket arasındaki rekabet amansız bir savaşa dönüşebilir.

Dava hakkında öne sürülen bir diğer konu ise Microsoft’un davayı kaybetme ihtimali. Bu ihtimalin gerçek olması, Microsoft için kötü gelişmelerin başlangıcı olabilir. Zira Microsoft, pek çok Android üreticisiyle patent anlaşması yapmış bulunuyor. Böylesine bir sonuç karşısında ise şirket için hayati önemde olan bir gelir kapısı ardına kadar kapanma tehlikesiyle karşı karşıya kalacaktır.

Microsoft, konu ile ilgili olarak oldukça sert bir açıklamada bulundu. Bu açıklamaya göre Samsung, anlaşma ihlaline daha Eylül 2013’te başladı. Bu tarih ise Microsoft’un Nokia’yı satın alacağını duyurduğu tarih olarak biliniyor. Microsoft’a göre Samsung’un ihlale mazeret olarak satın almayı gösterdiği ifade ediliyor. Öte yandan konu ile ilgili olarak Samsung’dan bir açıklama yapılmış değil.

HAKKINDA Emir

1993 yılında Şişli’de doğdu. 2011 yılında Kocaeli Üniversitesi Türk dili ve Edebiyatı bölümüne girdi. Bir sonraki yıl aynı üniversitede Görsel İletişim Tasarımı bölümünde Çift Anadal Programı’na başladı. Günümüzde ise bir yandan lisans eğitimine devam ederken diğer taraftan web içerik editörlüğü yapmakta