Samsung, Kâr Oranında Düşüş Yaşıyor!

VoiceSearchgoogle

Samsung, bu yılki kâr oranında bir düşüş yaşadı. Son iki yılın en düşük kârını kaydeden şirket, bu tabloyu daha önceden tahmin ediyordu. Samsung, kısa süre önce kâr beklentisini yayınlamış, bu oranı yüzde 24’lük bir düşüş olarak açıklamıştı.

Son olarak asıl raporlar yayınlandı. Raporlar gösteriyor ki şirket beklentilerini düşük tutmakta haklıymış. Raporlara göre, geçen yılın aynı dönemine oranla yüzde 25 daha az kâr kaydedildi. Ciddi bir düşüş yaşayan şirket, bunu telefon taleplerindeki azalmaya bağlıyor.

Samsung’un temel kâ kaynağı bilindiği üzere akıllı telefonlar. Rakip şirketler ise; örneğin Apple’ın ürünleri hala yüksek talep görüyor. Samsung yeni amiral gemisi, Galaxy S5 ile dahi beklenen yükselişi yakalayamadı.

Şirketin bugün karşılaştığı durumun tek mesulü de akıllı telefonlar değil. Akıllı telefonların yanı sıra çip üretiminde yaşanan gerileme de bir neden olarak gösterilebilir. Bilindiği üzere üretilen telefon sayısındaki azalma, çip üretiminde de bir gerilemeye sebep oldu. Durum böyle devam ederse Güney Koreli teknoloji üreticisi Samsung, ucuz Androidli cihazlar üreten Çinli rakipleri karşısında önümüzdeki dönemde daha da zorlanabilir. Zaten bu durumun farkında olan Samsung, 2014’ün ikinci yarısının kendisi için zorlu geçeceğini açıkça beyan ediyor.

Galaxy Note 4′ün çıkışıyla birlikte satışlarında canlanma beklense de bu durumun o kadar kolay düzelmeyeceği şimdiden belli. Samsung yöneticileri de lider konuma tekrar yükselmek için çalışmaları gerektiğini biliyor. Samsung bu yükselişi yeni tasarımlarla yakalayabilir. Zira tüketici, sürekli birbirine benzeyen ürünlerden epey sıkılmış gibi görünüyor.

HAKKINDA Emir

1993 yılında Şişli’de doğdu. 2011 yılında Kocaeli Üniversitesi Türk dili ve Edebiyatı bölümüne girdi. Bir sonraki yıl aynı üniversitede Görsel İletişim Tasarımı bölümünde Çift Anadal Programı’na başladı. Günümüzde ise bir yandan lisans eğitimine devam ederken diğer taraftan web içerik editörlüğü yapmakta