Samsung, "Grafen"i Ehlileştirdi!

VoiceSearchgoogle

Keşfinden bu yana kullanım alanı bulamayan ve bu yüzden unutulmaya başlanan mucize keşif grafen, Samsung’un geliştirdiği teknik sayesinde teknoloji ürünlerinde yaygınlaşacak gibi görülüyor. Gelen duyumlara göre Teknoloji devi Samsung, grafenin kullanımı ile ilgili büyük bir yol katetti.

Tek bir atom genişliğine sahip mucizevi malzeme grafen, ilk olarak 2004 yılında izole edilmişti. Grafen, esnek ve dayanıklı yapısı itibarıyla pek çok ürünün hayata geçirilmesine olanak sağlayacak. Grafenin kullanılması düşünülen öne çıkan ürünler ise ekranlar ve biyonik implantlar olarak gösteriliyor. Esnek olmasının yanı sıra çelikten daya güçlü ve dayanıklı olan grafen, giyilebilir teknolojiler için de yeni ümitlere sebebiyet veriyor. Çünkü Grafen, günümüzde yarı iletkenler için kullanılan silikondan daha iletken ve de dayanıklı. Teknoloji öncüsü birçok firma grafeni uzun süredir kullanılabilir hale getirmeye çalışıyor. Fakat Samsung; Nokia ve IBM gibi güçlü rakiplerini geride bırakarak bu yarışı almış gibi görünüyor.

Samsung bu projede Sungkyunkwan Üniversitesi ile çalışıyordu. Ortaklaşa çalışmanın ürünü olarak, ilk kez ince ve de büyük grafen levhalarının üretimi başarıyla gerçekleştirildi. Daha önce yapılan çalışmalar ve geliştirilen yöntemlerin başarısızlığı ise grafenin potansiyellerini azaltmasındaydı.

Bu teknoloji için en büyük engel aşıldı. Fakat araştırmacıların yolun çok başında olduğu belirtilirken, aşılması gereken uzun bir sürecin bulunduğu ifade ediliyor. Dolayısıyla bu proejenin kısa vadede sonuçlanacağını beklememek gerekiyor. Şu an için bu ince, esnek ve dayanıklı ekran türünün kullanım sahası ise tam olarak netleşmiş değil.

HAKKINDA Emir

1993 yılında Şişli’de doğdu. 2011 yılında Kocaeli Üniversitesi Türk dili ve Edebiyatı bölümüne girdi. Bir sonraki yıl aynı üniversitede Görsel İletişim Tasarımı bölümünde Çift Anadal Programı’na başladı. Günümüzde ise bir yandan lisans eğitimine devam ederken diğer taraftan web içerik editörlüğü yapmakta