Samsung, Android ile Yollarını Ayırıyor mu?

VoiceSearchgoogle

Giyilebilir teknolojiler, son zamanların revaçta olan ürünleri arasında yer alıyor. Fakat bu cihazların daha da geliştirilmesi gerektiği ifade ediliyor. Uzak doğulu teknoloji devi Samsung, bu alanda da liderliği kaptırmıyor. Şirketin ürettiği farklı akıllı saatler, dünyanın her köşesinden kullanıcı ile buluşuyor.

Şirket, akıllı saat konusundaki lider konumuna rağmen bazı şeyleri değiştirme peşinde. Samsung, bu amaçla akıllı saatlerindeki Android işletim sistemini bırakıyor. Şirketin akıllı saatler için seçtiği yeni işletim sistemi ise Samsung’un kendi işletim sistemi Tizen oldu. Tizen, açık kaynak kodlu ve linux tabanlı işletim sistemine sahip bir işletim sistemi. Gerçekleştirilen son güncelleme, Gear 2, Neo ve Gear Fit cihazlarını etkiliyor. Söz konusu güncelleme, cihazların ilk modellerini de kapsıyor. Böylelikle ilk üretilen Galaxy Gear dahi kullanıcılarına son yenilikleri sunacak. Tizen güncellemesinden sonra, giyilebilir Samsung cihazları, hareket ve uyuma süresini ölçebilecek.

Cihazlara Tizen sayesinde gelen yenilikler, yalnızca bunlarla sınırlı değil. Tizen 2.2.0 ile kullanıcılar; stand music, yeni yazı karakteri modeli ve boyutları, hususi kilitleme, saat yüzleri, tuş ayarları ve duvar kağıtlarına kolaylıkla ulaşabilecek. Şu aşamada güncellemenin ön incelemesi dahi yapılmış görülüyor. Ön incelemeyi yapan SamMobile, Tizen güncellemesini gerçekleştirecek olan kullanıcıların, bilgilerini yedeklemesi gerektiği şeklinde bir uyarı yaptı. Bilgilerinin silinmesini istemeyen kullanıcıların, Samsung Kies üzerinden yedekleme yapmaları gerekiyor. Aksi halde yeni güncelleme ile kullanıcıların tüm bilgileri silinecek. Güncelleme ile yeni işletim sisteminin bu şekilde kurulacağı ifade ediliyor.

HAKKINDA Emir

1993 yılında Şişli’de doğdu. 2011 yılında Kocaeli Üniversitesi Türk dili ve Edebiyatı bölümüne girdi. Bir sonraki yıl aynı üniversitede Görsel İletişim Tasarımı bölümünde Çift Anadal Programı’na başladı. Günümüzde ise bir yandan lisans eğitimine devam ederken diğer taraftan web içerik editörlüğü yapmakta