Samsung 850 PRO Serisi Sürücülerini Tanıttı!

VoiceSearchgoogle

Uzak doğulu teknoloji devi Samsung, son zamanlarda mobil sektörde attığı adımlarla öne çıksa da PC’lere yönelik çalışmalarına da hız kesmeden devam ediyor. Şirketin son olarak hızlı ve yüksek kapasiteli flash depolama birimleri üzerine çalıştığı ifade ediliyor. Yenilikçi teknolojiler geliştiren şirket, bir önceki yıl da 840 ECO ile SSD üretimi üzerine kayda değer çalışmalar yapmıştı.

Güney Koreli teknoloji devinin son adımı ise üst düzey PC’ler ve iş istasyonlarına yönelik. Şirket, geliştirilen SATA III flash depolama birimi serisi 850 PRO’nun tanıtımını gerçekleştirdi. 2,5 inçlik 850 PRO, 3D dikey NAND teknolojisi ile geliyor. Yüksek hız ve dayanıklılıkla karşımıza çıkan ürün; bunun yanı sıra verimli enerji kullanımını da gözetiyor. 850 PRO, sürücüleri optimum sıcaklkta tutarak aşırı ısınmayı önleyen bir teknolojiye de sahip. Bu teknoloji Thermal Guard olarak adlandırılıyor ve veri kaybını önlemesiyle dikkat çekiyor. Samsung, yakaladığı bu teknolojik gelişmelerin bir sonucu olarak; üst düzey hızlı olan katı hal sürücülerini üretme başarısını yakalamış bulunuyor. Geliştirilen 3D V-NAND teknolojisinin bir getirisi olarak, küçük boyutlu olmasına karşın dikkate değer derecede hızlı olan katı hal sürücüleri üretilebiliyor.

Bu ay itibarıyla piyasalara sunulması hedeflenen 850 PRO’nun sahip olduğu özellikler de gün yüzüne çıktı. Samsung’dan gelen açıklamalara göre bu ürünün okuma hızı 550 MB/saniye, yazma hızı ise 520 MB/saniye olarak ifade ediliyor. 850 PRO serisi sürücülerin fiyatları da netleşti. Buna göre 128 GB’lık sürücü 129,99 dolar, 1TB’lık olanı ise 699,99 dolar fiyatıyla satışa sunulacak. Sürücülerin 53 farklı ülkede satışa sunulması bekleniyor.

HAKKINDA Emir

1993 yılında Şişli’de doğdu. 2011 yılında Kocaeli Üniversitesi Türk dili ve Edebiyatı bölümüne girdi. Bir sonraki yıl aynı üniversitede Görsel İletişim Tasarımı bölümünde Çift Anadal Programı’na başladı. Günümüzde ise bir yandan lisans eğitimine devam ederken diğer taraftan web içerik editörlüğü yapmakta