Rus Hacker'lar Dünyaya Korku Salıyor!

VoiceSearchgoogle

Sanal dünyada önüne geçilemeyen en büyük problemlerden biri hiç şüphesiz internet korsanlığı. Hiçbir kullanıcı, şifrelerinin ele geçirilmesi ve sahip olduğu sitelerin erişime imkansız hale getirilmesiyle karşı karşıya kalmak istemez. Fakat bazı şeyler kullanıcıların arzu ettiği gibi olmayabiliyor.

Son olarak ortaya çıkan bir haber, sanal dünyayı sarsmaya yetti. Güvenlik firması Hold Security, bir Rus hacker grubunun dünyanın başına musallat olduğunu ifade ediyor. Güvenlik firmasının raporuna göre söz konusu hacker grubu, 1.6 milyarın üzerinde kullanıcı adı ve şifreyi ele geçirmiş bulunuyor.

İnternet korsanlarının çaldığı şeyler bunlarla da sınırlı değil. Raporlara göre hacker grubu ayrıca 500 milyon e-mail adresi ele geçirdi ve 420 bin internet sitesinin de gizli bilgilerini elde etti. Söz konusu Rus hacker grubu, CyberVor yani Siber Hırsız ismine sahip.

CyberVor’un hedefi de çeşitlilik gösteriyor. Grup, yalnızca Amerika’lı firmaları değil, dünya genelinde pek çok firmayı da hedef alıyor. Saldırılan firmalar arasında büyüklük veya küçüklük te ayırt edici değil. Zira CyberVor şimdiye kadar her türlü hedefe saldırmış bulunuyor. Bu aşamada mevcut olan en korkutucu şey ise hacker grubunun tehlikesinin hala daha devam etmesi. Bazı sitelerin henüz tehlikeden kurtulamadığı da gelen ifadeler arasında yer alıyor.

Rus hacker grubuyla ilgili esas olarak pek fazla bir şey bilinmiyor. Bilinen hususlar arasında grubun Rusya’nın orta bölgelerinden 20 yaşlardaki gençlerden oluştuğu bilgisi yer alıyor. Grup için ifade edilen rakam ise 12 kişi oldukları. Tahminlere göre grup ilk olarak 2011 yılında spamcılıkla internet korsanlığına başlamış. Öte yandan grubun Rusya hükümetiyle bir ilgisinin bulunmadığı da ifade edilen hususlar arasında yer alıyor.

HAKKINDA Emir

1993 yılında Şişli’de doğdu. 2011 yılında Kocaeli Üniversitesi Türk dili ve Edebiyatı bölümüne girdi. Bir sonraki yıl aynı üniversitede Görsel İletişim Tasarımı bölümünde Çift Anadal Programı’na başladı. Günümüzde ise bir yandan lisans eğitimine devam ederken diğer taraftan web içerik editörlüğü yapmakta