Renault Yeni Aracı RS 01'i Tanıttı!

VoiceSearchgoogle

Fransız araç üreticisi Renault, yeni bir spor aracı tanıtımı gerçekleştirdi. Otomobil üreticisinin bu son aracı ilk olarak şirketin kendi düzenlediği yarışlarda boy gösterecek. RS 01 adı verilen araç, Renault Sport şampiyonasının favorileri arasında gösteriliyor. Bu arada söz konusu şampiyona, World Series by Renault yarışları kapsamında düzenleniyor.

Saatteki maksimum hızının 300 kilometre olduğu ifade edilen yeni otomobil, 500 beygir güç ile çıkış yapmaya hazırlanıyor. Aracın bir başka dikkat çeken özelliği ise tasarımı. 2,000 mm genişlik ve 1,116 mm yüksekliğe sahip olan araç, yarış severlerin nefesini kesmeye yetiyor.

Aracın ağırlığı ise ideal bir spor araç için olması gereken düzeyde. Yalnızca 1,100 kg ağırlığa sahip olan araç, hafifliğini karbon fiber monokok gövdesine borçu. Söz konusu gövde ise İtalya kökenli üretici Dallara tarafından geliştirilmiş. Dallaranın başarısı, otomobilin hafif olmasının ardındaki en önemli unsurlardan biri. Nismo V6 3.8 L çift motorla güçlendirilen araç, 600 Nm tork gücünü de beraberinde getiriyor.

Motorun soğutulması için ise özel bir yöntem geliştirilmiş. Buna göre motor ilk olarak ızgara tarafından emilen hava ile soğutuluyor ve daha sonra bu hava su soğutucularına aktarılıyor. Soğuyan bu hava da motor kapağında yerleşik olan egzoz vantilatörleri tarafından püskürtülüyor. İşte tüm bunlarla birlikte bastırma kuvvetinin oluşması sağlanıyor. Bastırma kuvveti için bir diğer etken de ark kanatlar. Arka kanatlar ile söz konusu kuvvet, ikiye katlanıyor.

World Series by Renault şampiyonasında yarışacak olan RS 01 otomobil ile ilgili bir de sürüş videosu hazırlanmış. Yarıştan önce otomobilin performansını görmek isterseniz söz konusu videoyu izleyebilirsiniz.

HAKKINDA Emir

1993 yılında Şişli’de doğdu. 2011 yılında Kocaeli Üniversitesi Türk dili ve Edebiyatı bölümüne girdi. Bir sonraki yıl aynı üniversitede Görsel İletişim Tasarımı bölümünde Çift Anadal Programı’na başladı. Günümüzde ise bir yandan lisans eğitimine devam ederken diğer taraftan web içerik editörlüğü yapmakta