Qnovo ile Hızlı Şarj Hayal Değil!

VoiceSearchgoogle

Günümüzde telefon kullanıcılarının en büyük problemi, çabuk tükenen piller. Batarya ile ilgili bir diğer önemli problem ise bu cihazların şarj etme süresi. Çoğu zaman şarj işlemi saatler alabiliyor. Uzun süredir buna bir çözüm bulmak isteniyordu. Son olarak bir yazılım sayesinde şarj süresinin çok daha kısaltılabileceği iddia ediliyor.

Bu devrim niteliğindeki adımı atanın Qnovo adlı bir şirket olduğu ifade ediliyor. Gelen raporlara göre firma, şarj esnasında pile akan enerjiyi sürekli izleyen ve bunu ayarlayan bir yazılım üzerinde çalışıyor. Tüm bu teknik detaylar, bu teknoloji sayesinde pilin daha hızlı şarj edilebileceğini ve bu şekilde pil ömrünün de uzayacağını ifade edilyor.

Konu ile ilgili olarak Qnovo da bir açıklama yapmış bulunuyor. Bu açıklamaya göre bu yeni teknolojiyi içeren telefon, sahip olduğu yazılım sayesinde, adaptöre bağlandığından itibaren telefonun piline bir sinyal gönderiyor.Bu durum karşısında pilden geri gelen bir voltaj cevabının olduğu ifade ediliyor. Bu cevap, özet olarak pilin durumuyla ilgili bilgiler veriyor. Örneğin sıcaklık ya da pilin daha önce nasıl şarj edldiği bunlar arasında yer alıyor. Tüm bunların sonucunda Qnovo, pilin adaptörden ne kadar veri çekebileceğini belirliyor. Bu sayede imkân dâhilinde olan en hızlı şarj yapılabiliniyor.

Normal durumlarda pile verilen gücün artırılmasının pile zarar verdiği biliniyor. Fakat Qnovo’nun geliştirdiği teknoloji bunu kontrollü olarak yaptığı için söz konusu zararın önüne geçiyor. Üstelik kontroller, sürekli olarak yapıldığı için böyle bir problemin yaşanmasına olanak tanınmıyor.

Qnovo’nun öneminin anlaşılması için bir örnek vermekte fayda var. Qnovo ile yaptığınız 15 dakikalık bir şarj yaklaşık 6 saatlik bir konuşma süresine olanak tanıyor. Normalde ise bu süre 1.5 saati aşamıyor. Belirtilene göre Qnovo teknolojisini önümüzdeki yıldan itibaren bazı telefonlarda görebileceğiz. Bu teknolojinin hangi marka telefonlarda oraya çıkacağını öğrenmek için ise bir süre daha beklememiz gerekiyor...

HAKKINDA Emir

1993 yılında Şişli’de doğdu. 2011 yılında Kocaeli Üniversitesi Türk dili ve Edebiyatı bölümüne girdi. Bir sonraki yıl aynı üniversitede Görsel İletişim Tasarımı bölümünde Çift Anadal Programı’na başladı. Günümüzde ise bir yandan lisans eğitimine devam ederken diğer taraftan web içerik editörlüğü yapmakta