PS4 için Kafa Bandı: "Morpheus"

VoiceSearchgoogle

Teknoloji devi Sony, bir süredir PS4’e özel bir kafa bandı üzerinde çalışıyordu. Sanal gerçeklik kafa bandı projesi Morpheus adı verilen proje ile ilgili ayrıntılar, GDC 2014 Oyun Geliştiricileri Konferansı’nda yapılan bir toplantıda açığa kavuştu. Amacı daha zengin bir oyun deneyimi olan Morpheus’un geliştirici kiti ile ilgili detayları da netlik kazandı. Ayrıntıları yeni öğrenilen ürünün, şu an için prototip safhasında bulunduğu ve dolayısıyla geliştiricilerden de destek beklendiği belirtiliyor.

Morpheus ile ilgili özellikler arasında 3D surround ses kalitesi ve 90 derece üstü 1080 p görüntü öne çıkıyor. Rahat kullanım sağlayan tasarımı ile Morpheus kafa bandı, gözlük kullanan kullanıcıları da göz ardı etmemiş. Ürün, tasarımının getirisi olarak, kullanıcısının burun ve yanaklarına ağırlık vermiyor. Kullanıcıların aynı anda Move ve DualShock kontrolleri kullanabildiği teknoloji Morpheus, şimdilik bir PS4’e birden fazla sayıda bağlanamıyor. Ürünün PS4 bağlantısı ise 5 metrelik bir kablo ile sağlanıyor.

Sony, yalnızca ürün ile ilgili ses hassasiyetlerinin ölçüm ve ayarlamaları için ses yalıtımlı ve hoparlörle donatılmış bir labaratuar da kurdu. Sanal gerçeklik içerikleri oluşturmak için ayrıca çalışan firma, Epic, Havok ve Unity gibi şirketlerle de beraber çalışıyor. Gerçek üç boyutlu ses için insan kulağını örnek alan Morpheus, 360 derece hareket olanağı, 1,200 Hz yenileme oranı sunuyor. Sanal gerçeklik kafa bantları, temel olarak oyunlar için geliştirilse de interaktif medya ve turizm sektörlerinde de kullanabilecek. Yenilikçi cihaz, şu an prototip aşamasında ve piyasaya çıkış tarihi de belli değil.

HAKKINDA Emir

1993 yılında Şişli’de doğdu. 2011 yılında Kocaeli Üniversitesi Türk dili ve Edebiyatı bölümüne girdi. Bir sonraki yıl aynı üniversitede Görsel İletişim Tasarımı bölümünde Çift Anadal Programı’na başladı. Günümüzde ise bir yandan lisans eğitimine devam ederken diğer taraftan web içerik editörlüğü yapmakta