Project Tango Tabletler 2015’te Geliyor!

VoiceSearchgoogle

Teknoloji devi Google, yeni projelerle yoluna devam ediyor. Google, bir süredir gündemden düşmeyen yeni projesi, Project Tango ile adından sıkça bahsettiriyor. Şirketin bu proje için bazı ortaklıklar kurduğu yönündeki duyumlar ise resmiyet kazandı. Google’ın Project Tango ekibi, bu projeyi hayata geçirmek için Güney Koreli teknoloji devi LG ile çalışmalar yürütüyor.

Google, son olarak I/O etkinliğinde yeni cihazı ile ilgili açıklamalar ve duyurularda bulundu. 2015 yılında piyasaya sürülmesi hedeflenen cihaz, bir tablet olacak. Bu da teknoloji meraklılarını kısmen şaşkınlığa uğrattı. Zira Google daha önce, geçtiğimiz şubat ayında Tango cihazları akıllı telefonlar için duyurmuştu. Hatırlanacağı üzere Tango cihazlar, içinde bulunulan dünyayı üç boyutlu algılamaya olanak tanıyor.

Bu yenilikçi özelliğin yanı sıra Tango cihazlar, bir takım özelliklere daha sahip. Cihazlar, gelişmiş algılama teknolojisi ile üç boyutlu mekan taraması yapabiliyor ve iç mekan navigasyonuy hizmeti sunuyor. Google, bu üç boyutlu algılama teknolojisini, ilk olarak tabletler için; muhtemelen daha sonra da akıllı telefonlar için geliştirecek. Şirketin Tango ile yapmaya çalıştığı şey, Kinect teklonojisine benzetiliyor. Google bu başarıyı yakalamak için ise Qualcomm, Unreal ve Unity ile ortak çalışmalar yürütüyor.

Proje ile ilgili olarak, bir önceki ay ABD basınında bazı ayrıntılara yer verilmişti. Bu haberlere göre Google, yaklaşık olarak 4 bin adet tablet prototipi hazırlığı içinde bulunuyor. Ayrıca bu yeni teknoloji ürünü tabletlerin, haziran ayından itibaren üretime başlayacağı ifade edilmişti.

HAKKINDA Emir

1993 yılında Şişli’de doğdu. 2011 yılında Kocaeli Üniversitesi Türk dili ve Edebiyatı bölümüne girdi. Bir sonraki yıl aynı üniversitede Görsel İletişim Tasarımı bölümünde Çift Anadal Programı’na başladı. Günümüzde ise bir yandan lisans eğitimine devam ederken diğer taraftan web içerik editörlüğü yapmakta