Project Ara Beta Aşamasında!

VoiceSearchgoogle

Project Ara’dan yeni haberler gelmeye devam ediyor. Hatırlanacağı üzere Google’ın üzerinde uzun süredir çalıştığı proje, LEGO’ya benzetilen parçaları ile ihtiyaca göre akıllı telefon oluşturmayı sağlıyor. Bütçenize göre akıllı telefon oluşturabileceğiniz bu modüler telefon projesi, 2013’ten bu yana epey bir ilerleme kaydetti.

Söz konusu proje, teknoloji severlerce merakla beklenirken, şu sıralar beta aşamasına geçildiği resmi olarak açıklandı. Bununla birlikte Google, kullanıcılarını heyecanlandıran bir duyuruda daha bulundu. Şirket, seçilen 100 şanslı kullanıcıya cihazı beta aşamasında kullanma olanağı sunacak.

Her ne kadar bu şanslı kullanıcılar arasında yer almak çok zor bir ihtimal olsa da bu ihtimal bile teknoloji meraklılarını heyecanlandırmaya yetiyor. Şanslı kişiler 30 bin kişilik bir havuzdan seçilecek ve yalnızca 100 kişiye cihazın beta sürümünü kullanma imkanı verilecek. Telefonu ilk defa kullanacak olan bu kişilerden gelecek olan yorumlar büyük önem arz ediyor. Zira Project Ara’yı deneyip yorumlar sunan ilk kişiler bu şanslı yüz kişi olacak.

Beta aşamasına giren Ara projesinin önünde çok uzun olmayan bir yol daha var. Google’a göre nihai sürüm için 8 ay daha beklemek gerekiyor. Belirtilen süre içinde geliştirmeler tamamlanırsa cihazın 2015’in Mart ayında raflardaki yerini alması bekleniyor. Project Ara’nın geliştiricisi Google, daha önce ise cihazın ocak ayında piyasaya sürüleceğini duyurmuştu. İki ay kadar ertelenen Project Ara’nın çıkışı ile ilgili son geçerli tarih olarak Mart 2015 görülüyor.

HAKKINDA Emir

1993 yılında Şişli’de doğdu. 2011 yılında Kocaeli Üniversitesi Türk dili ve Edebiyatı bölümüne girdi. Bir sonraki yıl aynı üniversitede Görsel İletişim Tasarımı bölümünde Çift Anadal Programı’na başladı. Günümüzde ise bir yandan lisans eğitimine devam ederken diğer taraftan web içerik editörlüğü yapmakta