Photo Sphere iOS'a Geldi!

VoiceSearchgoogle

Google, uygulamalarının kapsamını genişletmeye devam ediyor. Şirket geçen yıl duyurduğu Photo Sphere adlı uygulamayı son olarak iOS platformu için indirmeye açıyor. Photo Sphere, ilk olarak Android cihazlar için geliştirilmişti. Uygulama, 360 derece panoramik fotograflar çekmeye yarıyor.

Güncel akıllı telefonların birçoğunda panoramik fotoğraf çekme fonksiyonu mevcut bulunuyor. Fakat Google, bu fonksiyonu bir adım öteye taşıyor. Photo Sphere, 360 derecelik görüntüler yakalanmasına olanak tanıyan başarılı bir uygulama olarak karşımıza çıkıyor.

Üstelik bu yazılımın kullanımı da gayet basit. Uygulamayı kullanmak için öncelikte telefonunuzu sabit bir şekilde tutmanız gerekiyor. Daha sonra kendi etrafınızda 360 derece dönmeniz ve bu tur içinde belirli aralıklarla duraklamanız gerekiyor. Bu şekilde dönerek fotoğraf kareleri yakalanmasını sağlayabiliyorsunuz. Dönerek çektiğiniz kareler, daha sonra uygulamanın içerdiği akıllı algoritma sayesinde uygun bir biçimde bir araya getiriliyor ve birleştiriliyor.

Bununla birlikte uygulama, yalnızca yatay bir derinlikle sınırlı değil. Telefonunuzu aşağı ve yukarı hareket ettirerek yakaladığınız kareler de eklendiğinde küre formunda 360 dereceli fotoğraflar oluşturabiliyorsunuz. Photo Sphere uygulamasının hizmet ettiği bir başka özellik daha var. Bu uygulama sayesinde Google Maps’in “Sokak Görünümü” özelliğine katkıda bulunabilirsiniz. Daha da açmak gerekirse fotoğraf çekiminin yapılmadığı yerleri bu sayede siz kayıt altına alabilir, buraların panoramik görüntüsünü elde edebilirsiniz.

Öte yandan hazırladığınız içerikleri herkese açık şekilde paylaşabilir ve diğer kullanıcıların uygulamaya yüklediği fotoğraflara bakabilirsiniz.

HAKKINDA Emir

1993 yılında Şişli’de doğdu. 2011 yılında Kocaeli Üniversitesi Türk dili ve Edebiyatı bölümüne girdi. Bir sonraki yıl aynı üniversitede Görsel İletişim Tasarımı bölümünde Çift Anadal Programı’na başladı. Günümüzde ise bir yandan lisans eğitimine devam ederken diğer taraftan web içerik editörlüğü yapmakta