Opera'da İşler Kötüye mi Gidiyor?

VoiceSearchgoogle

Hızlılığı ve farklı cihazlarda çalışabilirliği ile tanınan popüler web tarayıcısı Opera, kurucusu Jon Stephenson von Tetzchner’ın yaptığı açıklamalarla gündeme düştü. 2010 yılında Opera’dan istifa eden Tetzchner, şirket hakkında olumsuz eleştirilerde bulundu.

Tetzchner, çalıştığı dönemde Opera’da işlerin şimdiye göre çok daha farklı işlediğini belirtti. İstifasından sonra işlerin kötüye gittiğini anlatırken, şirketin artık rekabete girmekten korktuğu yönünde iddialarda bulundu. Önceden diğer şirketlerin daha iyi yaptıklarına karşı yeni şeyler üretmeye çalıştıklarını söyleyen von Tetzchner, günümüzde ise işlerin böyle olmadığını belirtti. Ona göre yetkililer, bugün yapılan yeni işleri geçmek için pahalı yöntemlerden kaçınıyor.

Sektörde birincilik iddiasını kaybeden Opera’nın uzun zamandır işe yeni çalışan almadığını da söyleyen von Tetzchner, coder’lara önem verilmemesinden yakındı.

Tetzchner, yeni yönetimin Opera’ya ilgisizliği ile dümeni reklam alan uygulamalara yatırım yapmaya kırdığını söyledi. Bu tür servislerin satın alınması ile Opera’ya önem verilmediğine dikkat çeken von Tetzchner, tarayıcıyı kullananların sayısının da günden güne azaldığını ve Opera’nın bu şekilde büyük güç kaybettiğini sözlerine ekledi. Devamında, çalıştığı zamanda Opera’nın 60 milyon kullanıcıya sahip olduğunu belirten von Tetzchner, şu an ise yaklaşık 10 milyon kullanıcı kaybedildiğini aktardı. 4 yıl önce bu zamanlar için yapılan kullanıcı artış tahminleri ise 100 milyon rakamlarını gösteriyordu.

Kurucu Tetzchner’ın yaptığı açıklamalar gösteriyor ki uzun vadede işler bu şekilde devam ederse Opera için dönüşü olmayan bir yola girilecek.

HAKKINDA Emir

1993 yılında Şişli’de doğdu. 2011 yılında Kocaeli Üniversitesi Türk dili ve Edebiyatı bölümüne girdi. Bir sonraki yıl aynı üniversitede Görsel İletişim Tasarımı bölümünde Çift Anadal Programı’na başladı. Günümüzde ise bir yandan lisans eğitimine devam ederken diğer taraftan web içerik editörlüğü yapmakta